Koloseum v El Jem

Koloseum v El Jem (Tunisko)

Na dovolenou do Tuniska? I přes současnou nepříznivou bezpečnostní situaci v této severoafrické zemi se nedá popřít, že by nebyla zajímavá z turistického hlediska. Překrásné pláže na pobřeží Středozemního moře, atmosféra orientálního způsobu života včetně neopakovatelných trhů, specifického kulinářského umění a samozřejmě všudypřítomných horkých slunečních paprsků. To vše sem ročně láká miliony zvědavých návštěvníků.

Jedním z jejich cílů bývá poměrně pravidelně zdánlivě nevýznamné, ale z historického hlediska velmi důležité město El-Djem. Historie města El Jem sahá až do období římského impéria a představuje tak zajímavý evropský vliv v této dnes již plně arabizované oblasti.  Starořímských ruin se však v Tunisku nachází celá řada – namátkou zmiňme třeba města jako Sbeitla nebo Dougga, která dodnes slouží jako připomínka tisícileté historie, kdy zdejší oblasti obývali Římané a zanechávali památky na svou přítomnost všude, kam vkročila jejich noha. A nesmíme samozřejmě zapomenout na Kartágo – ruiny legendárního města, které obývali největší římští protivníky jedné epochy.

Dnes osmnáctitisícový El Jem se kdysi dávno jmenoval Thysdrus. V podmínkách daleko příznivějších, než jsou ty dnešní, přímořská osada bohatě vzkvétala, živě obchodovala s olivovým olejem a utěšeně se rozrůstala. Zdejší obyvatelé dokonce v dobách největšího rozkvětu (kolem 3. století po Kristu) vystavěli i vlastní amfiteátr, jehož monumentální ruiny lze obdivovat dodnes. Za zmínku rozhodně stojí, že se jedná nejen o třetí největší amfiteátr na světě, ale rovněž o ten vůbec nejzachovalejší. Postupně se tak Thysdrus ve své době vypracoval na druhé nejvýznamnější město v severní Africe (soupeřil pouze s tehdejším Hadrumetem, dnešní Súsou).

5.7.2016