Zámek Telč

Zámek Telč (Česká republika)

Původní hrad ze třináctého století byl mezi léty 1550 a 1580 díky iniciativě jihočeského velmože Jindřicha III. z Hradce přestavěn na zámek. Jedna z nejzajímavějších architektonických památek Vysočiny, zámek v Telči, je vystavěna podle italského vzoru. Výprava české šlechty do Itálie v polovině šestnáctého věku přinesla totiž tuny zajímavé inspirace, řada věcí se zde nese v duchu jižanské renesance.

Nejen zámek v Telči, ale i zámek v Hluboké nad Vltavou nebo v Jindřichově Hradci mají na svědomí italští architekti. Tisíce turistů se dnes a denně přesvědčují, že byla odvedena dobrá práce. Zámecká kaple, zbrojnice, ale také pověstný Zlatý sál, tím vším láká telčský zámek. K procházce si pak budete muset chtě nechtě zvolit místní zámecký park, vytvořený v šestnáctém století (jeho součástí je přímo impozantní skleník). Zahrada nacházející se hned vedle parku patří k nejstarším svého druhu ve střední Evropě.

Víte například, že se v interiérech zámku natáčela Pyšná princezna? Další zajímavostí je to, že zámek – na rozdíl od stovek jiných – vlastně nebyl nikdy prodán. Když vymřeli páni z Hradce, vyženil jej ambiciózní Vilém Slavata z Chlumu, jenž pojal za svou choť Lucii Otýlii z Hradce. Později se dostal zámek do rukou dalších šlechticů, dokud nebyl záhy po skončení druhé světové války tehdejším majitelům zabaven a přesunut do státního majetku.

Exteriéry vynikají hlavně umělecky vyvedenými sgrafity, vnitřek zámku je vybaven pozlacenými židlemi nebo gobelíny z dalekých Antverp. Ne nadarmo je telčský zámek zapsán do světového kulturního dědictví UNESCO, společnost mu zde dělá i historické náměstí Telče, kam si můžete udělat trochu delší procházku. A kam dál po Čechách? Co hrad Landštejn nebo zámek Dačice?

18.10.2016