Větrný mlýn Ruprechtov

Větrný mlýn Ruprechtov (Česká republika)

Unikátní stavba, kterou byste dnes hledali na Vyškovsku. Obec Ruprechtov se může pochlubit vzácnou technickou kulturní památkou – původní holandský větrný mlýn, který spatřil světlo světa ve druhé polovině devatenáctého století. Čtyři lopaty a otočná střecha, dvoutunová turbína s průměrem asi deseti metrů. Na Moravě bylo mletí obilí díky těmto mlýnům celkem běžné, ušetřilo se spoustu práce. Bohužel ale je pravdou, že se tyto stavby se až na vzácné výjimky, jakou najdete právě v Ruprechtově, takřka nedochovaly.

Stavba je otevřena veřejnosti od října do dubna na objednání (minimálně desetičlenná skupina zájemců), nabízí se tu i možnost ubytování přímo v areálu mlýna, noc zde pak vyjde na tři tisíce korun. Nevýhodou je, že jednodenní ubytování tu nenajdete, vždy je nutné dohodnout minimálně týdenní pobyt. A jaké je vlastně vstupné na prohlídku? Symbolická dvacetikoruna, rodinné vstupné pak činí pouze 45 Kč. Po dohodě lze objekt pronajmout i na výstavu nebo nějakou společenskou akci.

Mlýn v Ruprechtově několik let po dostavění (r. 1873) zasáhla větrná smršť, díky které se majitel Cyril Wágner rozhodl pro radikální změnu – a instaloval zde Halladayovu turbínu, jeden z největších vynálezů své doby. Díky tomu se podařilo semlít několikanásobek původní porce obilí. Po povedené rekonstrukci z poloviny devadesátých let minulého století je na mlýně rozhodně co obdivovat!

Stavba, která se dokonce objevila v roce 2009 i na českých poštovních známkách, je navržena k zařazení do seznamů UNESCO. Asi patnáct kilometrů od ní se nachází slavná propast Macocha, v okolí můžete obdivovat mimo jiné i zámek Chropyně nebo zámek Slavkov, stejně jako ostatně celý Moravský kras.

9.11.2018