Zámek Lemberk

Zámek Lemberk (Česká republika)

Zámek Lemberk je jedním z nejmalebnějších a historicky nejzajímavějších zámků v Libereckém kraji. Nachází se poblíž města Jablonné v Podještědí, na severu České republiky. Zámek láká nejen svou pohádkovou atmosférou, ale také bohatou historií a výjimečnou architekturou. Jeho okolí nabízí klidné přírodní scenérie, které jsou ideální pro procházky a výlety. Zámek Lemberk by měl navštívit každý milovník historie, architektury nebo krásné přírody. Návštěvníkům poskytuje jedinečný pohled do života středověké a renesanční šlechty, včetně odkazu svaté Zdislavy, patronky chudých a nemocných.

Stručná historie

Historie zámku Lemberk sahá až do 13. století, kdy byl původně postaven jako gotický hrad na obranu tehdejších severních hranic českého království. Zakladatelem hradu byl pravděpodobně Havel z rodu Markvarticů, jehož manželka Zdislava z Lemberka je dnes uznávanou světicí. Zámek během staletí prošel řadou přestaveb a změn majitelů, což se projevilo na jeho architektonickém vzhledu. Mezi nejvýznamnější období patří renesanční přestavba v 16. století a barokní úpravy, které proběhly v 17. století.

Podrobná historie zámku Lemberk

Historie zámku Lemberk sahá až do první poloviny 13. století, kdy byl založen jako obranný hrad. Jeho zakladatelem byl Havel z rodu Markvarticů, jeden z významných šlechticů té doby, který sloužil českému králi Václavu I. Prvotní účel hradu byl strategický – jeho poloha na vrcholku kopce nad Panenským potokem zajišťovala nejen kontrolu nad obchodními stezkami směřujícími do Lužice, ale také obranu severních hranic království. Původní hrad byl pravděpodobně vystavěn v raně gotickém stylu s důrazem na vojenskou funkci a bezpečnost.

Významnou postavou rané historie Lemberka je Zdislava z Lemberka, manželka Havla. Zdislava byla známá svou charitativní činností, starala se o chudé a nemocné a založila špitál v nedalekém městě Jablonné. Její životní příběh zanechal v regionu trvalý odkaz, který vyvrcholil jejím svatořečením papežem Janem Pavlem II. v roce 1995. Díky ní se Lemberk stal duchovním centrem a cílem poutí.

Po smrti Havla a Zdislavy hrad přešel do rukou jejich potomků a později do majetku různých šlechtických rodů, mezi nimiž se vystřídali například páni z Lipé a Berkové z Dubé. V období husitských válek byl hrad několikrát obsazen a poškozen, což vedlo k částečné rekonstrukci v následujících letech. Husitské bouře a následující období zmatků se na hradu výrazně podepsaly, což vedlo k jeho dočasnému úpadku.

Zásadní změnu přinesl rok 1581, kdy se zámek dostal do rukou šlechtického rodu Donínů. Tento rod započal rozsáhlou renesanční přestavbu, která výrazně změnila charakter stavby. Původní obranný hrad byl přetvořen na pohodlný a honosný renesanční zámek. Přestavba zahrnovala nejen výstavbu nových obytných prostor, ale také ozdobení interiérů bohatou výzdobou a zřízením arkádového nádvoří, které dodnes patří k nejvýznamnějším architektonickým prvkům zámku. Renesanční přestavba zámek proměnila v symbol bohatství a moci rodu Donínů, kteří zde přijímali významné hosty a pořádali velkolepé slavnosti.

Po třicetileté válce, která v Evropě probíhala v letech 1618–1648, hrad utrpěl rozsáhlé škody a zámek Lemberk byl částečně zpustošen. V roce 1647 získal panství slavný generál Jan Rudolf Breda, který se rozhodl zámek obnovit. Tentokrát byla rekonstrukce vedena v barokním stylu, což vedlo k dalším úpravám a rozšíření zámku. Byl přistavěn nový kostel sv. Zdislavy a zřízeny nové interiéry, včetně honosné kaple. Barokní zásahy přidaly zámku na eleganci a monumentálnosti a dodnes jsou patrné zejména v interiérech a zahradních úpravách.

V průběhu 18. století přecházel zámek mezi různými šlechtickými rody, mezi nimiž lze jmenovat Clam-Gallasovy, kteří se stali majiteli zámku v roce 1726. Clam-Gallasové zůstali vlastníky Lemberka až do konce druhé světové války a v této době docházelo k postupným renovacím a úpravám, které zámek zachovaly ve výborném stavu. Rod Clam-Gallasů byl znám svou péčí o historické památky a jejich přístup k obnově byl citlivý a respektoval původní architektonické rysy.

Po roce 1945 byl zámek zestátněn v rámci poválečných konfiskací a stal se majetkem československého státu. Naštěstí se zámek vyhnul devastaci, která postihla mnohé jiné šlechtické sídla, a byl postupně restaurován. V 70. letech 20. století proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která vrátila zámku jeho historickou podobu a umožnila jeho zpřístupnění veřejnosti. Dnes je zámek Lemberk národní kulturní památkou a jedním z nejvýznamnějších turistických cílů severních Čech.

Architektura zámku Lemberk

Architektura zámku Lemberk je fascinující kombinací gotických, renesančních a barokních prvků, které odrážejí jednotlivé fáze jeho přestaveb. Původní gotický hrad byl postaven na strategicky výhodném místě, na skalním ostrohu nad řekou Panenský potok. Tato původní opevněná stavba se však do dnešní doby zachovala jen v malých fragmentech, například v základech věže a hradeb.

Renesanční přestavba z 16. století přinesla zámku typické arkádové nádvoří a prostorné obytné křídlo. Arkády s elegantními sloupy tvoří jádro zámeckého areálu a dodávají mu nezaměnitelný charakter. Interiéry byly vybaveny bohatou výzdobou, včetně fresek a štukatur, z nichž některé jsou dodnes zachovalé. Reprezentační sály v renesančním stylu jsou ozdobené stropy s kazetovou výzdobou a krby s vyřezávanými detaily.

Barokní úpravy v 17. století se soustředily především na interiéry a rozšíření zámku. K zámku byla přistavena nová křídla, včetně kaple sv. Zdislavy, která je zasvěcena patronce tohoto místa. Kaple je vyzdobena nádhernými barokními freskami a oltářem, který přitahuje pozornost návštěvníků svou jemnou a detailní řezbou.

V průběhu 19. století došlo k menším novogotickým úpravám, které ovlivnily vzhled některých oken a dveří, ale tyto zásahy nijak nenarušily celkový historický ráz budovy. Dnes je zámek chráněnou památkou a nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat jeho krásně restaurované interiéry i malebné okolí.

Další zajímavosti v okolí

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí - Monumentální barokní bazilika, která je zasvěcena sv. Zdislavě a je oblíbeným poutním místem.

Hrad Bezděz - Jeden z nejvýznamnějších středověkých hradů v Čechách, známý svou gotickou architekturou a výhledem do širokého okolí.

Zřícenina hradu Ralsko - Romantická zřícenina na vrcholu hory Ralsko, která nabízí nádherný výhled na okolní krajinu.

Zámek Zákupy - Krásný zámek, kde se konaly významné události habsburské monarchie. Je známý svým parkem a reprezentačními sály.

Ještěd - Ikonická hora s futuristickým vysílačem a hotelem, která je symbolem Libereckého kraje a nabízí skvělý výhled.

Zámek Lemberk je místem, které vás vtáhne svou atmosférou a bohatou historií. Jeho architektonická rozmanitost a propojení s příběhem sv. Zdislavy z něj činí nezapomenutelné místo. Ať už se zajímáte o historii, architekturu, nebo si jen chcete užít poklidnou procházku krásným parkem, Lemberk je ideálním cílem. Více informací o otevírací době a cenách vstupného najdete na oficiálních stránkách zámku.

 

>>  UBYTOVÁNÍ v blízkosti zámku Lemberk  <<

 

23.9.2024

Booking.com