Zámek Lemberk

Zámek Lemberk (Česká republika)

Historie zámku Lemberk se začíná psát v polovině šestnáctého století, kdy došlo k přestavbě tamního kamenného hradu. Najdete jej v severních Čechách, konkrétně v okresu Liberec. Do roku 1950 zde byla i malá vesnička s názvem Lemberk, tu ale dnes najdete na mapě pod označením Lvová.

Zámek Lemberk byl postupně upravován v italském a nizozemském stylu, takže je určitě co prohlížet. Krásně vyzdobené nádvoří, kaple, černá kuchyně, zbrojnice nacházející se v přízemí, zahrada v ryze barokním stylu včetně romantického letohrádku, domky pro služebnictvo, ale třeba i takzvaná Zdislavina světnička (pobývala zde totiž svého času svatá Zdislava, zvaná také jako Zdislava z Lemberka) a Zdislavina studánka.

Na zámku je ale rozhodně nejzajímavější barokní sál, kde najdete i zajímavé nástropní malby, které pojednávají o událostech kruté třicetileté války. Zámecké ložnice, které jsou zařízené také převážně v duchu baroka, nabízejí také zajímavou podívanou. Najdete zde řadu obrazů, výjimečně i nějaký ten renesanční nábytek, cínové nádobí a četné obrazy od různých mistrů.

Zámek Lemberk slibuje možnost dvou prohlídkových tras, jde buďto o malý nebo velký okruh, trvají buď padesát či sedmdesát minut. V rámci velkého okruhu si prohlédnete všechny přístupné prostory zámku, včetně přízemí – kde jsou například i místnosti poukazující na někdejší majitele, rod Liebiegů a také již zmíněná zbrojnice, která patří mezi zbrusu nové expozice.

Na zámek Lemberk můžete zavítat kdykoliv mezi dubnem a říjnem, návštěvní doba je zpravidla mezi devátou a šestnáctou hodinou (v pondělí standardně zavřeno, v dubnu a v říjnu je naopak otevřeno jen ve víkendových termínech). Konají se tu mimochodem i různé svatby, koncerty a snad jedna zajímavost – lemberský mobiliář si zahrál i ve filmu Císařův pekař a Pekařův císař.

Když už jsme u architektonických památek na našem území, nelze nezmínit alespoň okrajově třeba zámek Nelahozeves nebo hrad Bezděz.

7.8.2014

Booking.com