Zámek Mikulov

Zámek Mikulov (Česká republika)

Morava má spoustu krás – kromě vína a všeobjímající pohody je zde všudypřítomná skvělá architektura. Důkazem tohoto tvrzení může být třeba zámek v Mikulově. Na samém jihu Moravy se totiž nachází jeden z největších architektonických skvostů naší země. Zámek, který vznikl v 17. století přestavbou někdejšího románského a gotického hradu, navštívil svého času i Napoleon Bonaparte.

Moravský stavební klenot se nacházel dlouhá léta v držení šlechtické rodiny Lichtenštejnů, mezi jeho „srdeční“ majitele patřili i Ditrichštejnové. Ti se jej totiž rozhodli v osmnáctém století znovu vystavět – zámek v roce 1719 při mohutném požáru vyhořel i s většinou městské zástavby úplně do základů. A to nebyla první a poslední generální přestavba, při odchodu německých okupantů v roce 1945 zámek vyhořel znovu a nebýt občanské iniciativy v padesátých letech, možná by dnešní podoba byla dosti nehezká. Povedla se opravdu poslední rekonstrukce? Určitě ano, vždyť se jen podívejte sami – buď na fotografie, nebo ještě lépe – vydejte se sem osobně! Vinný sklep, ve kterém se vyprodukuje více než tisíc hektolitrů vína za rok, jízdárna, ale též elegantní kamenná věž na přednádvoří – to vše dává dohromady zámku nad Mikulovem hodně osobitý ráz.

Zámecká knihovna a Sál předků upoutají pozornost každého návštěvníka. V areálu komplexu se nachází i sídlo Regionálního muzea v Mikulově, takže o zajímavé výstavy je tu postaráno. Otevřeno je na zámku mezi 28. březnem a 29. listopadem, celkem šestice prohlídkových okruhů stojí za to! A kam dál na Moravě? Zajímavou volbou, nejen pro milovníky tekuté révy, může být třeba zámek v Lednici. Ten se nachází asi dvanáct kilometrů od Mikulova a je součástí proslulého Lednicko-valtického areálu. Prohlédnete si tu i Janův hrad (chcete-li Janohrad), umělou zříceninu hradu z předminulého století.

30.4.2017