Hrad Sovinec

Hrad Sovinec (Česká republika)

Hrad Sovinec najdeme v okrese Bruntál, zhruba třináct kilometrů jižně od Rýmařova, na samých hranicích dnešního Moravskoslezského kraje. Jeho počátky se kladou do první poloviny 14. století, kdy jej založili bratři Vok a Pavel.

Původní hrad byl poměrně malou stavbou, na přelomu 15. a 16. století pak další majitelé přistavěli několik budov a rozšířili i palác vnitřního hradu. Události třicetileté války pak přiměly majitele k přestavbě na pevnost – a zajímavé je i to, že opevnění vydrželo až do dnešních časů skoro neporušené a je tak nejvíce dochovanou pevností svého druhu na našem území. Švédi nicméně hrad pod vedením generála Torstenssona dobyli a drželi po celých sedm let (1643 – 1650). Přitom opevnění hradu – polygonální bašta Remter nebo předsunutá bastionová věž působí dost možná na první pohled opravdu nedobytným dojmem.

A co zajímavého že můžeme při návštěvě tohoto hradu vidět? Pohled z Nové věže například skýtá krásné panoráma krajiny místního přírodního parku. Pokud máte rádi zbraně všeho druhu, určitě si pak nenechte ujít zdejší kanóny – stačí jen projít všechna nádvoří a vystoupat nahoru po schodech do takzvaného Horního hradu.

Navíc tu najdete i několik zajímavých muzeí. V někdejším purkrabství najdete výstavu zbraní, v bývalých konírnách se dozvíte více o samotné historii hradu, která byla v běhu staletí hodně pohnutá. Pány tu byli nejen husité a později i českobratrská církev, ale například i členové Řádu německých rytířů a čeští stavové, kteří vedli neúspěšný odboj proti Ferdinandu II. Tyrolskému. Nejrůznější výstavy si můžete dle aktuální nabídky prohlédnout i v interiéru jižního paláce či lapidária.

Otevřeno je tu pro návštěvníky celoročně, v letních měsících mezi devátou a osmnáctou hodinou, jindy je otevírací doba omezena pátou odpolední. Mezi dalšími tipy na výlet nesmíme zapomenout třeba zříceninu hradu Lukov nebo hrad Pernštejn, kde se psala česká historie.

20.5.2014

Booking.com