Hrad Sovinec

Hrad Sovinec (Česká republika)

Hrad Sovinec najdeme v okrese Bruntál, zhruba třináct kilometrů jižně od Rýmařova, na samých hranicích dnešního Moravskoslezského kraje. Jeho počátky se kladou do první poloviny 14. století, kdy jej založili bratři Vok a Pavel.

Původní hrad byl poměrně malou stavbou, na přelomu 15. a 16. století pak další majitelé přistavěli několik budov a rozšířili i palác vnitřního hradu. Události třicetileté války pak přiměly majitele k přestavbě na pevnost – a zajímavé je i to, že opevnění vydrželo až do dnešních časů skoro neporušené a je tak nejvíce dochovanou pevností svého druhu na našem území. Švédi nicméně hrad pod vedením generála Torstenssona dobyli a drželi po celých sedm let (1643 – 1650). Přitom opevnění hradu – polygonální bašta Remter nebo předsunutá bastionová věž působí dost možná na první pohled opravdu nedobytným dojmem.

A co zajímavého že můžeme při návštěvě tohoto hradu vidět? Pohled z Nové věže například skýtá krásné panoráma krajiny místního přírodního parku. Pokud máte rádi zbraně všeho druhu, určitě si pak nenechte ujít zdejší kanóny – stačí jen projít všechna nádvoří a vystoupat nahoru po schodech do takzvaného Horního hradu.

Navíc tu najdete i několik zajímavých muzeí. V někdejším purkrabství najdete výstavu zbraní, v bývalých konírnách se dozvíte více o samotné historii hradu, která byla v běhu staletí hodně pohnutá. Pány tu byli nejen husité a později i českobratrská církev, ale například i členové Řádu německých rytířů a čeští stavové, kteří vedli neúspěšný odboj proti Ferdinandu II. Tyrolskému. Nejrůznější výstavy si můžete dle aktuální nabídky prohlédnout i v interiéru jižního paláce či lapidária.

Otevřeno je tu pro návštěvníky celoročně, v letních měsících mezi devátou a osmnáctou hodinou, jindy je otevírací doba omezena pátou odpolední. Mezi dalšími tipy na výlet nesmíme zapomenout třeba zříceninu hradu Lukov nebo hrad Pernštejn, kde se psala česká historie.

20.5.2014

Komentáře
Booking.com