Hrad Sovinec
Hrad Sovinec se nachází v malebné krajině Nízkého Jeseníku, v Moravskoslezském kraji na severu České republiky. Tento majestátní středověký hrad stojí na vrcholu skalnatého ostrohu nad údolím Sovineckého potoka, a je tak dominantou celého okolí. Návštěvníky láká svou bohatou historií, krásnou přírodou a rozmanitými kulturními akcemi, které se zde pravidelně pořádají. Hrad Sovinec je ideálním cílem pro všechny, kdo touží po poznání českých dějin, ale i pro ty, kdo hledají klidné místo s dechberoucím výhledem do krajiny.
Stručná historie
Hrad Sovinec byl založen ve 14. století, pravděpodobně okolo roku 1332, bratry Pavlem a Vokem z rodu Hrutoviců. Původně měl sloužit jako strážní hrad na důležité obchodní cestě vedoucí z Olomouce do severních částí země. Během husitských válek se hrad stal opěrným bodem katolické strany a v 16. století byl přestavěn na renesanční pevnost. V období třicetileté války hrál Sovinec klíčovou roli jako vojenská pevnost, než byl nakonec dobyt švédskými vojsky. V průběhu 19. a 20. století byl hrad postupně obnovován a dnes je přístupný veřejnosti jako významná historická památka.
Podrobná historie hradu
Výstavba hradu Sovinec započala pravděpodobně kolem roku 1332, bratry Pavlem a Vokem z rodu Hrutoviců. Ti si zvolili výhodnou polohu na skalnatém ostrohu nad Sovineckým potokem, odkud bylo možné kontrolovat důležitou obchodní cestu spojující Olomouc a Opavsko. Původně sloužil hrad především jako pevnost a sídlo rodu, který se později po hradu začal nazývat „Sovineckými ze Sovince“. Po jejich vymření se v roce 1492 Sovinec dostal do rukou významného rodu pánů z Boskovic. Tento přechod znamenal začátek důležitých změn jak v architektuře hradu, tak v jeho roli.
Za vlády pánů z Boskovic se hrad dočkal prvních renesančních přestaveb, které reflektovaly změnu společenských nároků a vojenské situace. V 16. století se totiž z ryze středověkého opevnění postupně stával pohodlnější zámek. Současně však majitelé nezanedbávali ani vojenskou funkci hradu, což se projevilo ve výstavbě silnějšího opevnění, aby mohl lépe odolat novým dělostřeleckým technologiím.
Zásadní roli hrál hrad Sovinec v době třicetileté války, která vypukla v roce 1618. Roku 1623 byl hrad prodán Řádu německých rytířů, což přineslo další vlnu stavebních úprav. Řád, jehož hlavním cílem byla obrana katolické víry a boj proti protestantům, z hradu učinil jednu z nejmohutnějších pevností v regionu. Bastionové opevnění a nové bašty měly z hradu učinit nedobytnou pevnost. Tento vojenský význam však neunikl ani protivníkům. V roce 1643, po několikaměsíčním obléhání, hrad dobyla švédská vojska. Tato událost byla jedním z nejtemnějších momentů v historii Sovince. Švédové hrad po svém vítězství vyplenili a částečně zničili. Řád německých rytířů však hrad záhy obnovil a nadále jej využíval jako své sídlo až do konce 18. století.
V roce 1784, během vlády císaře Josefa II., došlo ke zrušení řádu a hrad Sovinec se začal postupně měnit z pevnosti na zemědělský objekt. Pevnostní funkce zcela zanikla a většina hradu sloužila k hospodářským účelům. Hrad se tak stal součástí velkostatku a některé jeho části byly dokonce využívány jako sklady a stáje. Tento úpadek však naštěstí nezpůsobil jeho úplnou zkázu.
V 19. století, kdy se opět začal probouzet zájem o historická místa, začaly první snahy o záchranu a částečnou obnovu hradu. Klíčovým momentem pro další osud Sovince bylo období druhé světové války. V roce 1939 hrad zabraly nacistické jednotky a v letech 1940–1945 sloužil jako zajatecký tábor pro francouzské důstojníky. V této době byly některé části hradu vážně poškozeny a poničeny požáry.
Po skončení války byl hrad znovu ponechán svému osudu a postupně chátral. Až v 50. letech 20. století začaly první pokusy o jeho rekonstrukci. Sovinec však i nadále zůstával ve špatném stavu až do přelomu 20. a 21. století, kdy byly zahájeny rozsáhlé obnovovací práce, které trvají dodnes. Dnes je hrad Sovinec kulturní památkou, přístupnou veřejnosti a hostí řadu kulturních a historických akcí, včetně rytířských turnajů, divadelních představení a výstav.
Architektura
Hrad Sovinec je typickým příkladem středověké pevnosti s několika vrstvami opevnění, která byla postupně přestavována a rozšiřována v průběhu staletí. Původní jádro hradu pochází ze 14. století a bylo vystavěno v gotickém stylu. Tento původní hrad měl jednoduchý obdélníkový půdorys s jednou věží, která sloužila jako obytný i obranný prvek.
V 16. století došlo k rozsáhlým renesančním přestavbám, kdy hrad získal nové křídlo s pohodlnějšími obytnými prostory a rozlehlým nádvořím. Další důležitou změnou bylo zesílení opevnění. K hradu byla přistavěna nová bastionová opevnění, což odpovídalo tehdejšímu rozvoji válečné techniky. Tyto úpravy umožňovaly lépe odolávat dělostřeleckým útokům.
Po třicetileté válce se hrad přeměnil z vojenské pevnosti na hospodářské sídlo. Tento přerod se promítl i do jeho architektury. Některé obranné prvky byly odstraněny a hrad získal více civilní a obytný charakter. Důležité části hradu, jako jsou hlavní věž, nádvoří a přilehlé budovy, však zůstaly zachovány a dnes tvoří jednu z hlavních atrakcí při prohlídce hradu.
I přes různorodé úpravy a přestavby si hrad Sovinec zachoval charakteristickou středověkou atmosféru. Při prohlídce hradu lze dodnes obdivovat nejen gotické a renesanční prvky, ale také stopy barokní a klasicistní architektury, které byly přidány během pozdějších let.
Další zajímavosti v okolí
Hrad Bouzov – Romantický hrad nedaleko Sovince, známý svou impozantní architekturou a častým využitím v českých pohádkách a filmech.
Rešovské vodopády – Přírodní památka s krásnými vodopády, ideální pro milovníky turistiky a přírody.
Zámek Velké Losiny – Renesanční zámek proslulý svou krásnou arkádovou chodbou a papírnou, kde se dodnes vyrábí ruční papír.
Muzeum ve Šternberku – Muzeum umístěné v renesančním zámku, které nabízí zajímavou expozici o historii regionu.
Zámek Bruntál – Barokní zámek s cennou historickou expozicí a nádhernými zahradami.
Hrad Sovinec je fascinujícím místem, které nabízí jedinečný pohled do historie a architektury České republiky. Ať už vás zajímá středověká pevnost, renesanční přestavby nebo jen krásná příroda Nízkého Jeseníku, Sovinec vás určitě nezklame. Nechte se unést atmosférou tohoto historického místa a navštivte ho na vlastní oči! Pro více informací o otevírací době a akcích můžete navštívit oficiální web hradu www.hradsovinec.cz.
>> UBYTOVÁNÍ v blízkosti hradu Sovinec <<
13.9.2024
Aktuální počasí v destinaci
|
18,3°C
|
Předpověď počasí |
Nejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří