Rodný dům Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích

Rodný dům Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích (Česká republika)

Pokud milujete automobilový průmysl tělem i duší a nenecháte si ujít žádnou novinku (nejen) z dílny automobilky Škoda, pak byste měli nyní zbystřit! Vždyť návštěva domu, kde poprvé spatřil světlo světa velikán jako pan Porsche, se dá nazvat v takovém případě svátkem! Nákladná rekonstrukce se vyplatila a od roku 2016 tu znovu máme muzeum, které navlas připomíná dobu, kdy se pan Porsche narodil, tedy rok 1875. Co zajímavého na nás čeká právě v těchto zdech?

Otec automobilky Volkswagen je českým rodákem

Formálně šlo sice o panství pod rakouskou svrchovaností, tedy patřící pod Vídeň, ale samozřejmě, dnes je Liberec český, a i v době narození Ferdinanda Porscheho zajisté nebyl jen a pouze německy mluvící. Ten byl synem klempíře a tomuto těžkému povolání se sám vyučil. Rozuměl si ale o to více s elektřinou, a ještě před začátkem nového století se dostal do Vídně, kde si našel manželkou Aloisii a stylově ji přivezl ve svém benzino-elektrickém voze, jehož byl sám autorem. Dovedete si snad představit originálnější entrée?

Expozice se zaměřuje na rodinu tohoto slavného muže, stejně jako na jeho inženýrské umění a vozy, které sám navrhl a zkonstruoval. Podíváte se například na závodní model Porsche 919, s nímž dokázali jezdci ve službách pana Ferdinanda opanovat pódium v Le Mans. Část života prožil pan Porsche také ve Stuttgartu nebo Zel lam See, takže expozice je samozřejmě věnována i těmto dlouhodobým pobytům. Otevřeno je v muzeu od pátku do neděle, mezi devátou ráno a pátou odpoledne, což vlastně kopíruje otevírací dobu muzea věnovaného přímo historii Škody Auto. Proč potom nezkombinovat obě zajímavé atrakce? Liberecká radnice, zámek Sychrov nebo hrad Frýdštejn, podívejte se i na další památky.

3.8.2022

Booking.com