Liberecká radnice

Liberecká radnice (Česká republika)

Určitě jste o ní už někdy slyšeli, i když je pravda, že pro některé turisty je ve stínu obrovského aquaparku nebo zoo s bílým lvem v emblému. Škoda, škoda, ale na druhou stranu, své zájemce si tato novorenesanční stavba jistě najde a její architekt Franz Neumann by měl nepochybně ze svého díla a dopadu na dnešní společnost radost.

Trochu se podobá Vídni, ale jde svou cestou

Pokud jste někdy zavítali do rakouské metropole, možná si vzpomenete, že radnice v Liberci svou podobu s tou Ve Vídni rozhodně nezapře. Je to i proto, že pan Neumann byl rodilým Vídeňákem. Stavba probíhala mezi léty 1888 a 1893, ve Vídni se dostavělo o pět let dříve, než byl položen v Reichenbergu, tedy po německy Liberci, základní kámen. Úctu jistě budí pětašedesátimetrová výška celé stavby, v interiéru je pak skoro půltunový mosazný lustr, ale i obřadní síň nebo vitráže, které jen tak někde ve střední Evropě neuvidíte. Však sem byl také dopraven až z Berlína!

Liberecká radnice v dnešní podobě samozřejmě není první svého druhu, Reichenberg potřeboval radní síně i dříve – stála tu tedy tzv. stará rychta, kterou hodlali radní postavit už na sklonku šestnáctého století, dokončeno bylo v roce 1602 pod taktovkou italského mistra Spazia di Lancia. Na dnešní stavbě najdeme český symbol v podobě lva, ale také bohatou nástropní malbu, kterou má na svědomí jistý Andreas Groll – jak jinak než vídeňský malíř. Z balkonu radnice mluvil k lidem císař František Josef I. stejně tak jako Edvard Beneš, Liberec tedy zažil zajímavé návštěvy a události. A jen tak mimochodem, když už budete na českém severu, nenechejte si ujít rodný dům Ferdinanda Porscheho nebo hrad Frýdštejn, případně také zámek Sychrov.

22.5.2022

Booking.com