Turistické chaty na Pustevnách
Nádherná ukázka života minulých generací, která je stále živá a nabídne vám hodně zajímavého. Pustevny poblíž Rožnova pod Radhoštěm jsou často dávány do souvislosti i s uctíváním slovanského boha Radegasta, ovšem to podle legendy skončilo s příchodem Cyrila a Metoděje. Nachází se v nadmořské výšce 1018 metrů a jsou pro mnohé příchozí rozcestím do několika směrů – na vrcholek se můžete svézt i stylovou lanovkou. Nabízí se návštěva vyhlídkového altánu Cyrilka, turistické chaty Libušín nebo třeba Maměnka, ryzí originály ještě z devatenáctého věku.
Je pravdou, že Pustevny jsou tolik populární hlavně díky tomu, že se zde dá pěstovat různorodá paleta sportů, a to doslova po celý rok. Takže si můžete vyzkoušet i různorodé možnosti dopravy, kromě lanovky se nabízí třeba i prosincové běžky nebo menší cyklistický výlet po kraji během pěkného letního dne.
Dva překrásné domečky – zvané místními také útulny – jsou veřejnosti přístupné od roku 1899, autorem byl slovenský architekt Dušan Jurkovič, jenž chtěl zachovat co možná nejvíce z lidového umění dřívějších věků. Podle původního plánu zde mělo stát mnohem víc, název Pusteven je prostě odvozen od toho, že zde kdysi žilo pár lidí odtržených od civilizace. Tahle doba ale skončila s osmnáctým stoletím, kdy zde skonal poslední z podobných Mohykánů. Dřevěné sruby vymaloval dokonce i slavný Mikoláš Aleš, kdysi zde byl hostem i někdejší československý prezident Masaryk.
Chata Libušín prošla několika rozsáhlými rekonstrukcemi, ta poslední byla nutná po požáru v roce 2014, za nějž mohla špatná rekonstrukce kamen. Opravy jsou ale již v pokročilé fázi a brzy bude někdejší útulna opět plně v provozu. Když se řekne Rožnov pod Radhoštěm, každému se jistě vybaví i typický skanzen s Dřevěným městečkem.
26.10.2018
Mapa oblasti
Nejnovější
- Katedrála v Cremoně: Klenot lombardské architektury
- Hrad Carew v sobě ukrývá i malou špetku velšské romantiky
- Historické centrum slavného města aneb Masarykovo náměstí ve Znojmě
- Zámek Kadriorg nedaleko Tallinu
- Zámek Velké Losiny: Renesanční skvost a svědek čarodějnických procesů