Budova 21 – Baťův mrakodrap ve Zlíně

Budova 21 - Baťův mrakodrap ve Zlíně (Česká republika)

Ve své době byla skutečným gigantem a velký respekt budí i dnes. Však se také pne až do výše osmdesáti metrů a Jan Antonín Baťa investoval do svého nového ústředního sídla obrovské peníze. Baťův mrakodrap aneb také Budova 21 vyrostl ve druhé polovině třicátých let minulého století, nabídne šestnáct podlaží, jejichž užitná plocha činí úctyhodných 24 tisíc metrů čtverečních! Vždyť zde také mělo najít práci hned několik tisíc lidí.

Moderní výtah a elektrická klimatizace pro šéfa…

Kancelář, která by snesla i dnešní nároky – klimatizace poháněná elektřinou, automatické otevírání dveří, telefon a umyvadlo s teplou vodou. To vše zde měl šéf firmy k dispozici a příjemným zpestřením pro zaměstnance pak jistě byl výtah, jímž mohli jet rychlostí až dva metry za sekundu. Snad možná i dnes lepší nápad než vyjít po svých do šestnáctého patra z přízemí, že?

V budově samozřejmě nechybí rozsáhlý archiv, elektrorozvodna a dvojice telefonních ústředen, což byl na svou dobu skutečný vrchol technických možností. Baťova rodina rozhodně nešetřila, patnáctá poschodí mělo prostorný sál, kde se mohla konat setkání se zahraničními delegacemi nebo předváděčka nových kolekcí. A dbalo se i o veřejnou zeleň, která byla jen o patro výš – vyhlídková zahrada aneb zemský ráj to na pohled…

Toalety pro zaměstnance, elektrické zásuvky a vypínače, rozhlasové rozvody a důmyslné koše pro umývače oken. Dnes je už mrakodrap sídlem zlínského krajského a finančního úřadu, ale je jasné, že od doby vzniku uběhlo spoustu let a rekonstrukce krátce po přelomu tisíciletí byla poměrně nákladná, vyšla na více než půl miliardy korun. Baťův mrakodrap je rozhodně zajímavým tipem na výlet, když se řekne právě Zlín, co myslíte?

Když už budete v této oblasti, můžete se také zastavit na hradě Malenovice, nebo prozkoumat zřícenu hradu Lukov.

22.11.2019

Booking.com