Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota (Česká republika)

Jen málokterá architektonická památka v České republice je tak zajímavá, jako vodní zámek Červená Lhota, který se nachází na severu okresu Jindřichův Hradec.

Vůbec první zmínky o zámku přichází z roku 1465. Skála, na které zámek stojí, byla původně útočištěm pro gotickou tvrz. Ta připadla roku 1530 rytířům z Rybňan, kteří jí nechali přestavět na malý zámek v tehdy oblíbeném renesančním stylu. Od sedmnáctého století se jí pak říká Červená Lhota, podle charakteristické barvy fasády.

V devatenáctém století došlo k drobnějším rekonstrukcím a přestavbám, byla například přistavěna zámecká věž a celkové vzezření zámku bylo upraveno do novogotické podoby. Počátkem dvacátého století proběhla poslední přestavba, tentokráte do historicky přesnějšího novorenesančního stylu. Tuto podobu si zámek drží dodnes. Za velkou zachovalost objektu můžeme vděčit hlavně tomu, že zámek nikdy nechátral. Až do roku 1945 byl obývaný. Později zde velmi krátce sídlila dětská ozdravovna, než byl v roce 1949 konečně zpřístupněn veřejnosti.

Svého času sídlily v blízkosti zámku také lázně. Ty založil v období třicetileté války tehdejší majitel Antonio Bruccio na základě objevení léčivého pramene. Tyto lázně byly velmi oblíbené, později však upadly v zapomnění.

Zámek Červená Lhota je díky svému nezaměnitelnému kouzlu lákadlem nejen pro turisty, ale také televizní štáby, které zde často natáčí nejrůznější pohádky. Zámek je momentálně přístupný veřejnosti a během zhruba hodinové prohlídky se můžete těšit na věrné zobrazení pokojů v takové podobě, v jaké je obývala šlechta na přelomu 19. a 20. století.

Blízké okolí nabízí i další možnosti kulturního vyžití. Za zmínku jistě stojí zámek Jindřichův Hradec, nacházející se nedaleko, případně pak zámek Třeboň a toto město obecně jako takové, včetně jeho úchvatných rybníků.

16.7.2017