Hrad Kašperk

Hrad Kašperk (Česká republika)

Je na svém místě už prakticky sedm století a patří mu jeden primát. Jde o královský hrad, neboť jej kázal stavět Karel IV. a jeho nadmořskou výšku už v pozdějších generacích žádný vladař nedokázal překonat. 886 metrů je totiž velmi slušné číslo i na evropské poměry. Jmenuje se Kašperk, což je zkomolenina z původního Karlsberg. Najdeme jej na pomezí Jihočeského a Plzeňského kraje, konkrétněji pak nedaleko Klatov. Užil si necelá tři století slávy, aby pak byl před třicetiletou válkou prakticky opuštěn. Snahy alespoň o dílčí rekonstrukci ale stavbu provázejí už od druhé poloviny devatenáctého věku.

Dnes přivítá padesát tisíc lidí ročně

Návštěvnost je ovšem velmi slušná, a to nejen proto, že zde krátce po přelomu tisíciletí natáčel Jiří Strach oblíbenou pohádku Anděl Páně. Turistů sem zamíří každoročně skoro šedesát tisíc, což dělá z Kašperku dvojku plzeňského regionu hned za hradem Rabí. Na Klatovsku najdete i hrad Velhartice, jenž byl kdys ve správě Rýzmberských nebo Šternberků a jehož nadmořská výška je také atraktivní, činí hned 640 metrů.

Sedmadvacet metrů vysoké strážní věže, padací most a mohutné vnější opevnění, takový byl hrad Kašperk, jenž vyrostl rozkazem Karla IV. po roce 1356. Na prohlídce poznáte, jak se tu každý den žilo a zjistíte, že tradiční šumavské klima je velmi příjemným zpestřením volného víkendu a okolní příroda je jednoduše báječná. Pokud se chcete přiučit lukostřelbě, během letních měsíců je připravená zábava pro děti i dospělé. Císařovým cílem bylo zabezpečit Zlatou stezku, v Kašperských horách byla zlatá žíla hodně silná a z těchto zisků bohatla státní pokladna. Otevřeno je od začátku dubna do konce října, k dispozici jsou dva prohlídkové okruhy, které vás vyjdou na zhruba hodinku času.

7.8.2022