Židovský hřbitov v Kolíně

Židovský hřbitov v Kolíně (Česká republika)

Mezi často navštěvované památky patří také hřbitovy. Zejména ty židovské jsou opředeny nezaměnitelnou aurou tajemna.

Historie židovského hřbitova v Kolíně sahá až do začátku patnáctého století, kdy byl podle všeho založen. Plně funkční byl až do roku 1887, kdy zde proběhl poslední obřad. V pozdějších letech pak hřbitov utrpěl nemalé újmy při rozšiřování obytné zástavby v okolí. Proto už není zachován v plném rozsahu. Významně ho poškodily také nálety z konce druhé světové války. Při přestavbách přišel starý židovský hřbitov v Kolíně o jednu ze svých původních vstupních bran, i o původní obřadní síň, která sloužila zároveň také jako synagoga.

Po druhé světové válce byl hřbitov obohacen ještě o pomník obětem nacistického řádění, jenž připomíná jména téměř 500 obyvatel města Kolín, kteří nepřežili válku. A nachází se zde i spousta jiných, historicky cenných náhrobků. Své místo posledního odpočinku tu našel například Elijah Maisel či rabín Chajim ben Sinaj, synovec všeobecně známého rabi Löwa. Jeho náhrobek je nádhernou ukázkou klasického renesančního umění. Zaujmout by mohl i náhrobek Becalela, syna legendárního rabína, který podle pověsti v Praze stvořil a oživil Golema.

Hřbitov je v současnosti památkově chráněn a jeho správu zajišťuje Židovská obec hlavního města Prahy, a to už od roku 1996. Pro svou vzácnost a kvůli ochraně před vandaly je hřbitov trvale uzamčen. Na požádání vám však v městském informačním a turistickém centru rádi zprostředkují prohlídku.

Zajímavé židovské památky však nabízí snad celá Česká republika. Pokud by vás tato kultura zajímala, cílem, který rozhodně nesmíte vynechat je Staronová synagoga v Praze, která je jednou z nejstarších staveb svého druhu v Evropě. Na Moravě zase můžete najít další zajímavý židovský hřbitov v Lipníku nad Bečvou.

8.10.2017