Rudolfinum

Rudolfinum v Praze (Česká republika)

Pojem Rudolfinum není neznámý snad ani člověku, který v Praze v životě nebyl. Tato novorenesanční koncertní síň kombinovaná s galerií sídlí na náměstí Jana Palacha na pravém břehu řeky Vltavy. V současnosti se jedná o hlavní sídlo české filharmonie.

Už při svém budování v letech 1876 až 1881 bylo Rudolfinum plánováno jako moderní víceúčelový kulturní sál. S trochou nadsázky se to dá přirovnat k dnešním multifunkčním halám, kde se konají akce všeho druhu. Výstavbu financovala Česká spořitelna, která v tu dobu slavila padesát let od svého založení. Své jméno získalo Rudolfinum po arcivévodovi Rudolfovi, tehdejším následníkovi trůnu. Roku 1884 byla ještě přistavěna koncertní síň, dnes pojmenovaná po skladateli Dvořákovi. Součástí objektu jsou ale i menší koncertní síně.

Stavba však velmi brzy začala sloužit úplně jinému účelu, než pro který byla vybudována. Po vyhlášení republiky v roce 1918 byla vybrána jako nejvhodnější místo pro zasedání Národního shromáždění, tehdejšího parlamentu. Zasedání zákonodárců se zde konala až do roku 1941. Právě v těchto prostorách kdysi probíhala vůbec první prezidentská volba v historii novodobého samostatného státu. v té době byla samozřejmě budova notně upravena, aby vyhovovala potřebám.

Po druhé světové válce došlo ke zpětné úpravě na koncertní síně. Usídlila se zde jak hudební fakulta AMU, tak i česká filharmonie, která zde sídlí dodnes spolu s místní galerií. Těsně po Sametové revoluci proběhla velká kompletní rekonstrukce a Rudolfinum se tak stále těší velmi dobrému stavu. Jedná se asi o nejkrásnější hudební síň, kterou Česká republika vůbec má.

Poloha v centru je velmi příznačná, a tak můžete shlédnout i jiné zajímavé památky, například nedaleký Karlův most či Národní divadlo.

17.9.2017