Hrad Loket

Hrad Loket (Česká republika)

Historie hradu Loket, jenž se nachází v blízkosti Karlových Varů, se začala psát v první polovině třináctého století, jeho zakladatelem byl král Václav I. Mnozí říkají, že právě z vizáže hradu doslova čiší syrovost středověku – a zřejmě mají pravdu. Ostře to také kontrastuje s barokními a renesančními stavbami ve stejnojmenném městě pod hradem, nebo nedalekým zámkem Bečov nad Teplou, kde mimochodem najdete například známý relikviář svatého Maura. Ze tří stran pak hrad Loket obtéká řeka Ohře a právě její zákruty daly hradu jeho dnešní jméno.

Co zajímavého tu vlastně můžete vidět? Dominantou hradu Loket je zejména šestadvacet metrů vysoká věž, ze které vidíte město i přilehlou řeku doslova jako na dlani. Pokud máte rádi záhady a tajemno, rozhodně si tu přijdete na své. Prohlédnout si ti můžete několik mučicích nástrojů včetně „kvílejících“ figurín – takže opravdu nic pro slabé povahy, v takzvaném Markrabském domě to bude o poznání méně drastické, protože se zde nachází „pouze“ výstava porcelánu (porcelánové panenky, užitkový porcelán a mnoho dalšího).

V takzvaném Hejtmanském domě se nachází meteorit, který spadl na začátku patnáctého století na hradní nádvoří. Po důkladném prozkoumání tehdejšími alchymisty byl dlouhá léta považován za kámen, do něhož byl zaklet jeden krutý markrabě a svého času jej obdivoval i Goethe. Zajímavé ale bude prohlédnout si i místní nástěnné malby z patnáctého století, které mají znázorňovat pohled do místních zahrad, pozůstatky původně renesančního krbu nebo archeologické nálezy z několika zřícenin na území karlovarského kraje (mince, plastiky atd.).

Pokud Vás zajímají středověké zbraně, v křídle při věži najdete třeba dělo, části plátové zbroje nebo zdobené palné zbraně. Občas tu uslyšíte i živou hudbu, pokud zrovna budete mít to štěstí. Pokud budete cestovat v tomto kraji neměli byste vynechat Karlovy Vary. Máte-li radši hradní klasiku. tak se vypravte na hrad Bezděz?

25.6.2014

Booking.com