Týnský chrám v Praze

Týnský chrám v Praze (Česká republika)

Druhou dominantou okolí Staroměstského náměstí v Praze je kostel Matky Boží před Týnem, kterému se často mezi místními i mezi turisty říká jednoduše Týnský chrám. Stavěl se přes 200 let a dnes ho zná snad každý.

Stavba byla zahájena v polovině čtrnáctého století. O původní plány se postarali mistři Matyáš z Arrasu a Petr Parléř, tehdejší dvorní architekti krále Karla IV. V období husitských válek byl stále ještě nedostavěný chrám pod nadvládou reformních husitů. Později zde bylo podle přání samotného panovníka pochováno srdce Jiřího z Poděbrad. Zajímavostí je, že u štítu pak byla vystavena jeho socha s nápisem Veritas Vincit, tedy Pravda vítězí – toto heslo je v současné době heslem prezidenta republiky.

Bitva na Bílé hoře však přinesla významné změny. Kostel byl opět převeden pod správu ortodoxních katolíků, byly z něj odstraněny všechny reformátorské prvky včetně sochy Jiřího z Poděbrad, a byly nahrazeny tradičnější výzdobou. V minulosti pak kostel také dvakrát zasáhl požár, a to v roce 1679 a později ještě roku 1819, kdy oheň zničil krov severní věže.

V devatenáctém století prošel kostel úpravou do podoby, jakou známe dnes. Málo známý je totiž fakt, že původně měl kostel běžnou omítku, nikoli fasádu z neupraveného kamene. To vzniklo až při puristické úpravě v 19. století. Další výrazná rekonstrukce pak proběhla v samotném závěru dvacátého století, aby se kostel udržel v dobrém stavu i pro budoucí generace.

Týnský chrám najdete jen kousek od Staroměstského náměstí. Když už se budete toulat centrem Prahy, určitě nesmíte zapomenout navštívit ani Pražský hrad, někdejší sídlo panovníků a současné sídlo prezidenta. Možná by vás ale mohl zaujmout i Strahovský klášter, nejstarší svého druhu v Čechách.

21.5.2017