Katedrála svatých Petra a Pavla na Petrově v Brně

Katedrála svatých Petra a Pavla na Petrově v Brně (Česká republika)

Jaké dominanty Brna vlastně znáte? Určitě je to hrad Špilberk nebo Stará radnice, případně Kapucínská krypta. Ale mohli bychom pokračovat ještě mnohem dál, nabízí se třeba katedrála svatých Petra a Pavla na proslulém vrchu Petrov. Více než osmdesát metrů vysoké věže budí velký respekt už z dálky a barokní interiér se zalíbí nejen milovníkům sakrální architektury. Pokud se chcete podívat na siluetu slavné stavby, sáhněte do peněženek – katedrála je na současné desetikoruně.

Kdysi tu bývalo hradiště, románský kostelík zavál čas

Raně gotický kostel svatého Petra, který zde vyrostl ve vrcholném středověku, si prošel snad každou epochu nějakou stavební úpravou. A ve finále – na začátku minulého století – jej v novogotickém slohu, tehdy velmi moderním, upravil architekt August Kirstein. Tato podoba se zachovala dodnes a snad právě proto je katedrála svatého Petra a Pavla vyhledávanou památkou města Brna. A proč zdejší zvony vyzvánějí už v jedenáct, a nikoliv v pravé poledne? Zkrátka, je to připomínka brněnské statečnosti při švédském obléhání v roce 1645.

V interiéru katedrály najdete několik kaplí – ta, která nese název Zvěstování Páně nabídne dřevěný renesanční oltář, další v pořadí je adorační kaple Těla Kristova. Turisté samozřejmě mohou nahlédnout i do věží a podívat se, jak se žije mnoho mil daleko. Když bude hezké počasí, uvidíte až k Pálavě. Katedrála je katedrálou teprve od konce 18. století, u příležitosti zřízení brněnského biskupství o tom rozhodl tehdejší papež Pius VI. Hned 84 metrů vysoké věže jsou skutečnou pýchou Brna. Pokud hledáte tip na výlet, tak v Brně se určitě nudit nebudete. Ve městě si můžete prohlédnout i kostel svatého Tomáše, kostnici svatého Jakuba, funkcionalistickou vilu Tugendhat  a spoustu dalších pěkných památek, kvůli nimž je Morava vyhledávaná turistická destinace.

9.10.2019

Booking.com