Hrad Malenovice

Hrad Malenovice (Česká republika)

Co takhle Zlínský kraj a jeho některé pamětihodnosti? A pokud jste již rozhodnuti, mohl by to být právě barokně upravený hrad Malenovice.

Historicky vznikl za moravského markraběte Jana Jindřicha, mimochodem bratra Karla IV., a to v r. 1360 na výběžku Tlusté hory. Měl tedy i obranný význam, který tvrdě zkoušeli při jeho dobývání také husité. Šlechtický rod Lichtenberků, který hrad spravoval, ve 2. pol. 15. stol. provedl některé změny při opevnění stavby. Z gotického charakteru hradu se postupně stavebními úpravami stal renesanční hrad zámeckého typu.

Další vývoj stavebního slohu hradu Malenovice poté měnil majitel, hrabě František Karel z Lichtenštejna – Kastelkornu v r. 1693. Barokní stylová úprava z něj udělala jeho letní rezidenci. Ti, co hrad vlastnili jako poslední, byli v letech 1804-1945 Šternberkové. V r. 1946 připadl jako majetek státu.

Hrad má svým návštěvníkům jistě co nabídnout. Střídají se tu aktuální kulturní akce. Samozřejmě k vidění jsou stálé expozice. Interiéry hradu skýtají zajímavý pohled na malovaný sál s pozdně gotickou klenbou a nápisy z 1. pol. 16. století. Zastavit se můžete také v domácí kapli sv. Antonína z Padovy. Expozice nabízejí např. historické hodiny, nábytek a zbraně. Zhlédnout můžete výstavu zvířat. Jste-li příznivci pohledů z výšky, pak jistě neminete vyhlídku z hradní věže. Ke stálým expozicím patří i ta o dřevu, proutí a slámě.

I když jde hrad, resp. historicky laděné místo, najdete tu dostupný servis pro všechny věkové skupiny i dle zdravotního stavu. Pokud nejste zrovna vyznavači cykloturistiky a jste zvyklí na svůj automobil až do místa určení, potom je k tomu vyhrazeno neplacené parkoviště před hradem.

Pokud se na hrad chcete vypravit, vězte, že od října 2016 do jara 2018 je v rekonstrukci. I tak je vždy dobré mít v hledáčku, kam nasměrovat některý z dalších výletů. Pokud se budete pohybovat ve zlínském regionu, určitě si nenechte ujít zříceninu hradu Lukov nebo hrad Buchlov.

9.7.2017