Hrad Lichnice

Hrad Lichnice (Česká republika)

Zříceniny patří mezi oblíbené turistické cíle a Česká republika jich nabízí víc než dost. Ruiny starých hradů zahalené rouškou tajemna nabízí unikátní a neopakovatelný zážitek. Velmi zajímavou zříceninou je též hrad Lichnice v pardubickém kraji, ležící jen kousek od města Chrudim.

Původně byl hrad vystavěn už v roce 1250. Tehdy se však ještě jmenoval Lichtenburk. Svůj současný název dostal až v šestnáctém století. Původním majitelů, kterým byl rod Ronovců, však hrad moc dlouho nezůstal – často ho totiž dávali do zástavy a už roku 1333 ho trvale získal Jan Lucemburský. Význam hradu si v roce 1350 plně uvědomil Karel IV., který ho zařadil na seznam nedotknutelného a nezastavitelného majetku.

Později, roku 1428, byl hrad trvale obléhán stoupenci husitského hnutí. O rok později se jim také nakonec podařilo posádku hradu přesvědčit ke kapitulaci. Největší rozkvět zažil hrad Lichnice na konci patnáctého století, kdy byl zvelebován a přestavěn do ryze gotického stylu. Jeho zkáza však přišla po třicetileté válce, kdy byla císařem Ferdinandem vydána direktiva nařizující zničení všech hradů. Ten ale nebyl přímo zdemolován, pouze byl opuštěn a ponechán svému osudu. V tomto stavu se nacházel zhruba až do roku 1989, kdy se o něj začalo zajímat ekologické hnutí Brontosaurus a začalo zpustlou památku zachraňovat. Od nového tisíciletí se na údržbě podílí i Pardubický kraj.

Pod zříceninou hradu se nachází starodávný dub, který je podle všeho starý až 750 let. Jeho obrovský kmen měří kolem devíti metrů v obvodu.

Okolí hradu Lichnice nabízí i další zajímavé pamětihodnosti. V krajské metropoli by vás mohl přilákat zámek Pardubice, či kousek vzdálená zřícenina hradu Litice. Příznivci zachovalejší architektury by zase mohli ocenit zámek Letohrad.

5.5.2018