Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn (Česká republika)

Existuje ještě něco, co je třeba o tomto slavném hradu říkat? Kdo shlédl slavný filmový muzikál, musí mu přece být všechno jasné.

Ale tak dobře, hrad Karlštejn se započal stavět v roce 1348. Původně se mělo jednat o sídlo korunovačních klenotů, ale Karel IV. se rozhodl mít zde své malé a nikým nerušené místo jen pro sebe. Praha byla zřejmě čas od času až moc rušná. Pověst o nutnosti absence opačného pohlaví se roznesla až mnohem později.

Hrad Karlštejn je v současnosti národní kulturní památkou a rozhodně neuděláte chybu, pokud si sem uděláte rodinný výlet. Blízko samotného hradu totiž najdete i Národní přírodní rezervaci Karlštejn nebo vesničku Svatý Jan pod Skalou, kde je známé poutní místo a malý klášter.

Ale zpět ke Karlštejnu, jedná se o ryze gotický hrad zbudovaný na vápencové skále. V jeho okolí je řada vinic, jako upomínka na oblíbený Karlův nápoj. Dominantou hradu Karlštejn je hlavně Velká věž, která má i své vlastní opevnění. Nedaleko se pak nachází kaple svatého Kříže, tedy místo, kde měly být původně uloženy korunovační klenoty říšské i české. Jednalo se o posvátné místo, sám Karel sem přicházel bosý a zabezpečení zde bylo skoro jako na dnešní úrovni. Zajímavé bude jistě prohlédnout si deskové obrazy od samotného Mistra Theodorika, drahé kameny a zlacení celé kaple je tu spíš jen tak mimochodem.

A co dál můžeme na Karlštejně spatřit? V jednotlivých prohlídkových okruzích si můžete projít například i prostory, které obýval sám císař Karel – tedy Císařský palác a Mariánskou věž. V přízemí této věže bylo hradní vězení, nad vchodem je pak podobizna Karla a jeho třetí ženy Anny. Vodu pak měla dodávat osazenstvu hradu takzvaná Studiční věž, která je vysoká přes 80 metrů. Na Karlštejně je krásně v létě i v zimě, výlet sem rozhodně není chybou.

A pokud byste raději přeci jen někam jinam, zkuste jiné tuzemské skvosty – hrad Pernštejn nebo zámek Český Krumlov. Co Vy na to?

4.5.2014

Booking.com