Zámek Konopiště

Zámek Konopiště (Česká republika)

Málokterá evropská země je tak obsypaná fascinujícími středověkými hrady a zámky, jako právě Česká republika. Buďme tedy na toto historické dědictví patřičně pyšní! Co tahle zkusit si na letošní léto vytyčit zajímavý turistický cíl, navštívit co nejvíce našich hrad a zámků?

V Praze je to samozřejmě Pražský hrad, ale hned za hranicemi metropole na nás čekají takové skvosty jako hrad Karlštejn nebo hrad Křivoklát na Berounsku. Poblíž Benešova se potom nachází další velice známá památka, zámek Konopiště. Oblíbené místo pro svatebčany, filmové režiséry i výletníky plnilo v historii celou řadu důležitých strategických funkcí. Bylo založeno před více než šesti staletími, pravděpodobně v roce 1294 a zasloužil se o to nejspíš pražský biskup Tobiáš z Benešova. Architektonické pojetí zámku vychází ze vzoru francouzských pevností, které byly ve středověku stavěné s neodmyslitelnými prvky jako válcovými věžemi, parkánem, čtyřmi bránami a padacím mostem. Ovšem podoba zámku, jaká se dochovala dodnes, je daleko mladšího data.

Následník rakousko-uherského trůnu zámek Konopiště zakoupil v roce 1887 od knížete Františka Evžena Lobkovice. František Ferdinand následně zajistil jeho přestavbu, okolí zámku nechal přeměnit na krajinářský park a v bývalé barokní zahradě založil Růžovou zahradu se skleníky. Aby toho nebylo málo, do interiéru hradu nechal přemístit své rozsáhlé umělecké sbírky. Zámek převzal v roce 1921 mladičký československý stát a od té doby je s krátkými přestávkami již definitivně zpřístupněn veřejnosti. Nucené přestávky se dočkal pouze během druh světové války, kdy si ze zámku udělali dočasné sídlo jednotky SS. V současnosti je samozřejmě během sezony opět k plné dispozici návštěvníkům.

17.4.2016