Zámek Konopiště
Zámek Konopiště se nachází v České republice, konkrétně v malebném Středočeském kraji, jen asi 50 km od Prahy. Tento půvabný zámek, obklopený rozsáhlým anglickým parkem a romantickými rybníky, je jedním z nejkrásnějších a historicky nejvýznamnějších zámků v zemi. Zámek, který kdysi patřil následníkovi habsburského trůnu Františku Ferdinandu d’Este, láká návštěvníky svou nádhernou architekturou, bohatými sbírkami a fascinující historií. Pokud toužíte po autentickém zážitku spojeném s aristokratickým luxusem a kouzlem minulosti, je Konopiště tím pravým cílem.
Stručná historie
Zámek Konopiště byl založen ve 13. století jako gotická pevnost, jejímž účelem bylo chránit okolní území. V průběhu staletí se však měnil, aby odpovídal vkusu a potřebám svých majitelů. Nejvýznamnější přeměna nastala na konci 19. století, kdy jej koupil František Ferdinand d’Este a přetvořil na moderní sídlo. Jeho tragická smrt v Sarajevu roku 1914 spojila jméno Konopiště s jedním z nejzásadnějších momentů světové historie – začátkem první světové války.
Podrobná historie památky
Historie zámku Konopiště sahá až do 13. století, kdy byl kolem roku 1294 založen biskupem Tobiášem z Benešova. Původně šlo o pevnost ve stylu rané gotiky, která byla navržena podle francouzských hradů s masivními hradbami, centrální věží a vodním příkopem. Pevnost byla koncipována tak, aby odolala i těm nejnáročnějším vojenským útokům, což z ní činilo strategicky významné místo pro ochranu okolního území.
Ve 14. století přešel hrad do vlastnictví mocného rodu Šternberků. Ti jej proměnili v honosné šlechtické sídlo, které lépe odpovídalo jejich vysokému společenskému postavení. Přesto si hrad uchoval některé obranné prvky. Během staletí byl však několikrát napaden a částečně poničen, zejména v období husitských válek, kdy se stal terčem útoků husitských vojsk.
V průběhu 17. století byl hrad během třicetileté války vážně poškozen. Po válce jej vlastnil rod Hodějovských z Hodějova, který jej postupně začal přetvářet na renesanční a později barokní zámek. Tyto úpravy znamenaly přeměnu hradu z čistě obranného objektu na komfortní rezidenci. Došlo ke zvýšení obytných budov, úpravě interiérů a vybudování zahrad.
Nejvýznamnější etapa v historii Konopiště nastala v roce 1887, kdy zámek zakoupil arcivévoda František Ferdinand d’Este, následník rakousko-uherského trůnu. Arcivévoda měl jasnou představu o přeměně zámku na luxusní rezidenci, která by odrážela jeho vkus a zároveň moderní trendy té doby. Nechal zámek vybavit technickými inovacemi, které byly v 19. století na vrcholu pokroku – instaloval elektrické osvětlení, ústřední topení, vodovod a výtah. Zámek byl také spojen telefonním vedením s císařským dvorem ve Vídni.
František Ferdinand byl vášnivým sběratelem zbraní a loveckých trofejí. Konopiště se proto stalo místem, kde uchovával svou rozsáhlou sbírku historických zbraní, brnění a loveckých exponátů. Tato sbírka, jedna z největších svého druhu na světě, dnes tvoří významnou součást expozic na zámku. Arcivévoda také založil zvířecí oboru a věnoval se zvelebování zámeckých zahrad. Vznikla například slavná růžová zahrada, která je dodnes ozdobou areálu.
Osud Františka Ferdinanda však přinesl Konopišti smutnou kapitolu. V roce 1914 byl arcivévoda spolu se svou manželkou Žofií Chotkovou zavražděn při atentátu v Sarajevu, což se stalo rozbuškou první světové války. Po jeho smrti přešel zámek do rukou státu.
Během 20. století bylo Konopiště několikrát využito různými institucemi, včetně armády během druhé světové války, kdy zámek obsadily jednotky SS. Po válce byl zámek znárodněn a stal se majetkem československého státu. V průběhu 20. století zde byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, která zámek obnovila do původní krásy a zpřístupnila ho veřejnosti.
Dnes je Konopiště významným turistickým cílem a jedním z nejkrásnějších zámků v České republice. Jeho historie odráží nejen proměny architektury a životního stylu šlechty, ale také bouřlivé události, které formovaly evropské dějiny.
Architektura
Architektura zámku Konopiště je bohatou směsí stylů, které odrážejí jeho dlouhou a pestrou historii. Od svého vzniku ve 13. století prošel zámek několika zásadními stavebními úpravami, které proměnily původní gotickou pevnost ve velkolepé šlechtické sídlo. Každá etapa výstavby přinesla nové prvky, díky čemuž je Konopiště unikátním příkladem vývoje české aristokratické architektury.
Gotické základy
Původní stavba z 13. století byla typickou gotickou pevností inspirovanou francouzskými kastely. Tento styl se projevoval v robustních obranných prvcích, jako byly mohutné kamenné hradby, masivní věže a příkop, který obklopoval hrad a zajišťoval jeho obranu. Nejvýraznějším prvkem této fáze byla centrální věž, která sloužila jako hlavní opěrný bod a útočiště v případě obléhání. Dodnes si zámek zachoval některé z těchto původních gotických rysů, které připomínají jeho původní obrannou funkci.
Renesanční přeměny
V období renesance, zejména během 16. a 17. století, došlo k zásadní proměně zámku, kdy byly obranné prvky částečně odstraněny nebo přizpůsobeny tehdejšímu vkusu. Byly přidány elegantní arkády a větší okna, která zajišťovala více světla v interiérech. Zámecké místnosti získaly nové dekorace a byly vybaveny pohodlnějším nábytkem, což zlepšilo obytný komfort. Renesanční vlivy se projevily také v úpravě zahrad, které začaly nabývat podobu symetrických a esteticky upravených prostor.
Barokní prvky
Během barokní éry v 17. století došlo k dalšímu vylepšení zámku. Barokní prvky se projevily zejména v interiérech, které byly bohatě zdobeny štuky, freskami a nástěnnými malbami. Reprezentační sály získaly honosnou výzdobu, která měla ohromit návštěvníky a podtrhnout společenské postavení majitelů. Baroko přineslo také přestavbu kaple, která se stala jedním z architektonických vrcholů zámku. Kaple Panny Marie dodnes uchvacuje svou bohatou výzdobou a duchovním nádechem.
Historismus Františka Ferdinanda d’Este
Nejzásadnější úpravy zámku nastaly na konci 19. století, kdy jej vlastnil František Ferdinand d’Este. Tento arcivévoda byl velkým obdivovatelem historie a jeho rekonstrukce zámku byla vedena snahou obnovit středověký ráz budovy, přestože zároveň zavedl moderní prvky odpovídající tehdejší době.
Interiéry zámku byly zařízeny ve stylu historismu, což znamenalo návrat k neogotice a neorenesanci. Stěny byly zdobeny bohatými tapetami a loveckými trofejemi, které odrážely arcivévodovu vášeň pro lov. Mnohé místnosti, včetně reprezentačního sálu a knihovny, byly vybaveny nábytkem napodobujícím gotický styl. Zvláštností zámku jsou především sbírky historických zbraní a brnění, které František Ferdinand shromáždil a které dodávají interiérům jedinečnou atmosféru.
Z technického hlediska byl zámek modernizován, což zahrnovalo instalaci elektrického osvětlení, ústředního topení a výtahu – na svou dobu šlo o luxusní inovace.
Zámecké zahrady a park
Konopiště je proslulé také svými nádhernými zahradami a parkem. Francouzská zahrada přiléhající k zámku je skvělým příkladem geometricky upravené zahradní architektury. Největší chloubou této zahrady je růžová zahrada s tisíci keři různých druhů růží, které zde nechal vysadit František Ferdinand.
Anglický park, který obklopuje zámek, je pak pravým opakem formálních zahrad – jeho design je inspirován přírodou a nabízí romantická zákoutí, lesní stezky a rybníky. V parku lze nalézt také loveckou oboru, která byla kdysi využívána k aristokratickým lovům.
Zámek Konopiště tak představuje unikátní spojení gotické pevnosti, renesanční elegance, barokního přepychu a historické vášně Františka Ferdinanda d’Este. Každá část zámku, od masivní věže po jemné detaily růžové zahrady, odráží bohatou historii i osobní vkus jeho slavných majitelů.
Další zajímavosti v okolí
Zámek Jemniště: Barokní zámek s nádhernými interiéry a krásnou zahradou, ideální na klidnou procházku.
Hrad Český Šternberk: Impozantní hrad na skalním ostrohu nad řekou Sázavou, s bohatou sbírkou historických předmětů.
Sázava: Město s významným klášterem, kde se psala raná historie českého křesťanství.
Zřícenina hradu Zbořený Kostelec: Romantická zřícenina s úchvatnými výhledy na řeku Sázavu.
Hrad Karlštejn: Jeden z nejvýznamnějších hradů v České republice, vzdálený asi 40 km od Konopiště. Karlštejn byl postaven Karlem IV. ve 14. století jako úložiště korunovačních klenotů a relikvií.
Zámek Konopiště je místem, kde se setkává historie s romantikou a luxusem. Díky bohatým sbírkám, působivé architektuře a krásnému okolí jde o nezapomenutelný zážitek. Pro aktuální informace o otevírací době a vstupném navštivte oficiální stránky zámku Konopiště.
17.4.2016
Booking.comAktuální počasí v destinaci
|
-2,6°C
|
Předpověď počasí |
Mapa oblasti
Nejnovější
- Objevte krásu Trevizské katedrály
- Objevte historii a krásu zámku Bystřice pod Hostýnem
- Rotunda sv. Jana Křtitele: Architektonický skvost ostrova Gozo
- Zámek Highcliffe v Dorsetu vám připomene klasický novogotický styl
- Zámek Dunrobin z devatenáctého století je skutečnou skotskou pohádkou