Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Štěpánka (Česká republika)

Lidé odjakživa milují nádherné rozhledy do širokého okolí, a k tomuto účelu si od chvíle, co jim to technické možnosti dovolují, staví nejrůznější rozhledny. Jedna z nich se nachází i v obci Příchovice nedaleko Kořenova, tedy v okrese Jablonec nad Nisou.

Rozhledna ve stylu novogotické věže byla vystavěna na vrchu Hvězda, který má nadmořskou výšku téměř 960 metrů. Stavba jako taková byla dokončena až v roce 1892, její základy však byly položeny už o mnoho let dříve, v polovině devatenáctého století. Se stavbou začal kníže místního panství, Camill Rohan, který ovšem nestihl stavbu dokončit. Dlouhých čtyřicet let pak rozestavěná Štěpánka stála v zapomnění, než se jí ujal místní horský spolek, který se ujal jejího dokončení.

Zajímavostí je i důvod zastavení stavby. Oficiálního důvodu se už asi nikdy nedopátráme, protože o něm nejsou písemné záznamy, ale stará pověst praví, že pověrčivý kníže Rohan si nechal věštit budoucnost od cikánky. Ta mu předpověděla, že dokončení rozhledny Štěpánka mu přinese smrt. A pokud by snad tato varianta byla pravdivá, pak měla ona cikánka pravdu – kníže Camill Rohan zesnul roku 1892, pouhý měsíc po ukončení výstavby, v požehnaném věku 92 let.

Dnes je rozhledna Štěpánka opět doplněna o velký kamenný maltézský kříž. Ten zde byl původně vystavěn na konci první světové války jako pocta německého obyvatelstva svým padlým vojákům. Poválečné odsuny Němců v roce 1945 však doprovázelo i zničení kříže. Ten byl plně obnoven až v roce 2011.

Když už se budete rozhlížet po tomto nádherném kraji, co si takhle udělat pár dalších výletů? Můžeme vám doporučit například zříceninu hradu Trosky, popřípadě zámek Sychrov nebo zámek Hrubý Rohozec. Česká republika obecně nabízí mnoho zajímavých cílů a oblast Jablonecka a Liberecka není výjimkou.

20.5.2018