Belvedere v Praze

Belvedere v Praze (Česká republika)

Když se řekne název Belvedere, spousta lidí možná vůbec netuší, o čem je řeč. Odpověď je ale snadná. Pokud myslíme Belvedere v Praze, je pro tento renesanční objekt vžitý ještě název Letohrádek královny Anny. Nachází se v Královské zahradě Pražského hradu a je významnou renesanční památkou.

Objekt byl vystavěn v polovině šestnáctého století králem Ferdinandem I. Habsburským. Měl dotvořit dosavadní scenérii královské zahrady. Hlavním účelem byla rekreace, letohrádek měl sloužit k dennímu relaxování či neformálním setkáním. Kromě toho se tu konaly hojně i okázalé plesy a slavnosti. Slavila se zde například korunovace Ferdinanda za císaře Svaté říše římské.

Stavba letohrádku se však neustále protahovala a odkládala. Jednou to bylo způsobeno požárem celého Pražského hradu a nutností okamžité rekonstrukce, poté zase zvůlí Ferdinanda, který se již z poloviny hotový koncept rozhodl od základu předělat a podobně. Proto bylo dílo definitivně dokončeno až roku 1565.

V období Rudolfa II. sloužil Belvedere jako archiv pro část jeho rozsáhlých sbírek a působiště vědce Tychona de Brahe. Až v devatenáctém století byla stavba z části zpřístupněna veřejnosti. Začaly se zde vystavovat obrazy a malby. Problém ovšem nastal při rekonstrukci v roce 1989, kdy shořela velká část krovů střechy a měděné krytiny. Dnes je však Belvedere opět v plné kondici a slouží opět účelům výstav.

Vzhledem ke svému umístění je Letohrádek královny Anny součástí návštěvy celého Pražského hradu. Můžete tedy vidět nejrůznější památky a zákoutí, která největší obývaný hradní komplex svého druhu na světě nabízí. Asi největší dominantou je katedrála sv. Víta. Po sestoupení pod hrad můžete navštívit i Karlův most a případně se vydat na další průzkum historického centra hlavního města České republiky.

2.7.2017