Vyšehrad v Praze

Vyšehrad v Praze (Česká republika)

Jeden ze symbolů české státnosti. Budete tu mít také krásný výhled na celou Prahu. Vrch Vyšehrad, sídlo někdejších přemyslovských knížat, za návštěvu prostě stojí! Takže co zajímavého tu můžeme vidět?

Samotný Vyšehrad je vzdálen asi tři kilometry od Pražského hradu, podle legendy se na jeho založení podílel bájný kníže Krok, otec Libušin. Z hradeb Vyšehradu se odhodlal skočit i jistý Horymír, dlouhou dobu zde fungovala i knížecí mincovna. Vyšehrad však i přes několik stavebních úprav za vlády Karla IV. dlouho nevydržel, v roce 1420 jej oblehli a vyplenili husité. Později zde vznikla i chudinská čtvrť plná drobných řemeslníků.

Proslulá Leopoldova brána, bazilika svatého Petra a Pavla, rotunda svatého Martina ze začátku 12. století či kaple pojmenovaná po svaté Ludmile. Prohlédnout si zde můžete i slavné Myslbekovy sochy – Záboj a Slavoj, Přemysl a Libuše, Ctirad a Šárka nebo Lumír a Píseň. Milovníky přírody jistě zaujme procházka v Kovařovičově zahradě, v létě se v severozápadním rohu pevnosti hraje pravidelně i divadlo.

Máte rádi některou z významných českých osobností? Doslova od Bedřicha Smetany až po Emu Destinovou, právě zde – na Vyšehradském hřbitově, konkrétně v jeho východní části zvané Slavín – našlo místo posledního odpočinku mnoho slavných jmen národa českého. Kromě jiného je zde pohřben i Antonín Dvořák, Rafael Kubelík či Jan Neruda. Jmenovat můžeme i Jana Evangelistu Purkyně, Josefa Bicana nebo Antonína Benjamina Svojsíka, mimo jiné zakladatele tuzemského skautského hnutí.

A kam se ještě vydat vyjma Vyšehradu? V blízkém okolí je toho skutečně hodně k vidění, třeba Strahovský klášter, Pražský hrad, ale také Karlův most a mnoho turistů ze zahraničí přitahuje třeba i Pražský orloj, už jste jej také viděli na vlastní oči?

14.5.2017