Kostnice u sv. Jakuba v Brně

Kostnice u sv. Jakuba v Brně (Česká republika)

Mezi zajímavá místa, která můžete navštívit v Brně, patří i kostnice u sv. Jakuba. Toto unikátní pietní místo je známé jen pár let, vůbec poprvé bylo objeveno až na přelomu tisíciletí. Posledních několik let je po horečných přípravách dostupná také veřejnosti.

Jakubské náměstí a k němu přiléhající kostel pojmenovaný po stejném světci existovalo prokazatelně už ve středověku, zhruba v období třináctého století. Tehdejší běžnou praxí bylo mít u kostela i hřbitov, tak jako v tomto případě. Vzhledem k narůstajícímu počtu mrtvých muselo být zavedeno opatření, kdy byly starší hroby postupně otvírány a nahrazovány jinými. Původní ostatky se pak začaly ukládat do kostnic. Jedna taková vyrostla i přímo pod náměstím.

Podle dostupných informací a průzkumů se zdá, že brněnská kostnice byla vybudována v 17. století. Naplno se začala využívat v polovině 18. století, zejména díky velkému nárůstu morových epidemií a rozšíření cholery.

Později vstoupily v platnost nové hygienické normy, a tak musela být kostnice uzavřena. Vchod do ní byl uzavřen silnou kamennou deskou a na kostnici se původně zapomnělo. Znovu objevena byla až v roce 2001 při průzkumu před rekonstrukcí náměstí. Svatojakubská kostnice tak znovu spatřila světlo světa a bylo to právě včas – další průzkumy ukázaly, že bez důkladné restaurace by dříve či později nutně muselo dojít ke zborcení podzemních prostor. Po důkladné a nákladné rekonstrukci tedy může široká veřejnost navštívit toto unikátní pohřebiště, kde podle všeho našlo místo svého posledního odpočinku až padesát tisíc lidí.

Brno a okolí však nabízí i mnohá další místa, která stojí za návštěvu. Uniknout by vám neměla unikátní katedrála sv. Petra a Pavla, nebo nedaleké hrady Špilberk a Veveří.

7.5.2017