Zámek Bečov nad Teplou

Zámek Bečov nad Teplou (Česká republika)

Jedna z nejkrásnějších tuzemských staveb, to je bezesporu zámek Bečov nad Teplou. Stejnojmenné město se nachází v Karlovarském kraji a má jen zhruba tisícovku obyvatel. Všude kolem tohoto malého města se nachází kopce a lesy, jedná se o dost romantické místo, kterých je ale v Čechách skutečně spoustu. Co zajímavého vlastně tento zámek ukrývá? Kdy byl vybudován a kdo jej vlastnil? Račte číst dále!

Zámek Bečov nad Teplou byl zbudován v polovině osmnáctého století. V jeho bezprostřední blízkosti se pak nachází medievální hrad. Zámek má celkem dvě patra, to druhé nechal vystavět původní majitel – Dominik Ondřej Kounic. Zámek byl v průběh staletí několikrát přestavován (a podílel se na tom i slavný architekt Josef Zítek), vede k němu zděný most se sochou svatého Jana Nepomuckého a od roku 2002 je zde jedna z největších českých klenotnických památek – románský relikviář svatého Maura, jenž pochází ze začátku 13. století.

Byl tu už od konce druhé světové války (na Bečov se poprvé podíval v roce 1838) skryt pod podlahou zrakům všech návštěvníků a v poměrně špatném stavu. Od roku 1995 se nachází na seznamu národního kulturních památek ČR. Restaurátorská činnost trvala celých sedm let jemné a delikátní práce, ale vyplatilo se. Od roku 2002 jej můžete jít do Bečova nad Teplou navštívit osobně – v plném lesku a nádheře, jako kdyby jej zrovna předávali původním belgickým majitelům.

Zámek Bečov nad Teplou nabízí 45 minutovou prohlídku s průvodcem, kde se dozvíte vše o samotném relikviáři, druhý okruh, jenž trvá rovněž 45 minut, Vás provede po interiéru samotného zámku. Knihovna a kaple sv. Petra, mobiliář původních majitelů – rodu Beaufort-Spontin a mnoho dalšího. Kromě jiného se sem můžete vydat zpečetit svazek manželský, případně navštívit nějaké kulturní akce.

Dalšími zajímavými lokalitami tohoto druhu v rámci České republiky je třeba zámek Český Krumlov. A co takhle Trosky, pokud máte rádi naopak spíše romantické zříceniny?

16.4.2014

Booking.com