Prácheňské muzeum v Písku
Dlouhá historie, romantická atmosféra a ceněný titul Evropské muzeum roku za sezonu 1996. Přesně tak se dá popsat muzeum v Písku, které se někdy označuje také jako tzv. Prácheňské muzeum. Je otevřeno mezi březnem a prosincem a věnuje se různým tématům kolem historie regionu kolem řeky Otavy a města Písku. Jednou ze stálých expozic je třeba Doba slovanská, následuje i Zlato v Pootaví nebo Písecký venkov v 19. století. V každém případě, je na co se dívat…
V gotickém hradu sídlí muzeum od začátku 20. věku
I když se jeho založení datuje do roku 1884, v současných prostorách sídlí teprve od roku 1902, kdy někdejší královský hrad opustila rakouská armáda a rozsáhlé sbírky se mohly konečně přestěhovat do nového a poněkud honosnějšího místa. Nakonec, gotický hrad v Písku hostil nejen Přemysla Otakara II., ale také Karla IV. a jeho syna Václava. Symbolicky je v prostorách muzea vystavený i orel mořský, desetikilový exponát byl kdysi otrávený u jednoho z jihočeských rybníků, a právě odtud vedla jeho cesta do Prácheňského muzea.
Mimochodem, když se vydáte do Písku, najdete toto muzeum v jeho historickém centru – hned na Velkém náměstí u městské radnice. Kultura, příroda, ale i historie jako taková, vše v jednom úhledném balíčku. A jistě, tím ještě nekončíme, protože Prácheňské muzeum má i své pobočky. Jednou z nich je třeba památník Adolfa Heyduka, básníka spjatého s krajem nebo Památník města Protivína. K prohlídce láká i pozorovací věž na rybníku Řezabinci, díky níž se podíváte i na přírodní krásy. Dalším lákadlem, které zaujme hlavně milovníky sakrální architektury, je třeba kostel Narození Panny Marie alias trojlodní bazilika ozdobená Píseckou věží, která se stala skutečnou dominantou města. Velmi zajímavý je i Kamenný most.
7.5.2022
Booking.comNejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří