Zámek Kratochvíle

Zámek Kratochvíle (Česká republika)

Nedaleko jihočeských Netolic bychom našli překrásný renesanční zámek. Nese poetický název Kratochvíle a právě v těchto dnech, kdy vrcholí sezona letních dovolených, představuje ideální cíl pro vaši víkendovou cestu. Nadšeni z něj budou i děti.

Celý zámek představuje de facto jednu velkou vilu, doplněnou kostelem Narození Panny Marie a obklopenou rozsáhlými zámeckými zahradami, o které pečují špičkoví odborníci. V areálu se dále nacházejí bašty, hospodářské stavby, kaple a věž. Při návštěvě zámku Kratochvíle si můžete vybrat z několika prohlídkových okruhů, které vám umožní seznámit se s autentickým životem původních obyvatel zámecké vily, případně odhalit tajemství zdejšího kostela, nebo se čistě jen pokochat překrásnými výhledy, které se nabízejí ze zdejších zahrad. Pokud se někde budete cítit skutečně jako na zámku, pak je to právě tady.

Zámek Kratochvíle má zajímavou historii, se kterou se při své prohlídce seznámíte díky pečlivému výkladu místních průvodců. Dozvíte se například, že na místě současného zámku stávala na úplném počátku hospodářská tvrz. Tu koupil proslulý jihočeský rod Rožmberků a zasloužil se o její rozsáhlou přestavbu (probíhala v letech 1582-1589). Součástí přestavby bylo i zcela nové umělecké vyzdobení stropů a stěn velkých místností, které můžeme dodnes obdivovat.

V jižních Čechách však k návštěvě lákají i další zajímavá místa. Až tu budete, nenechte si ujít třeba takové skvosty jako zámek v Hluboké nad Vltavou nebo zámek v Českém Krumlově – toto město mimochodem rozhodně stojí přinejmenším za celodenní výlet. A na zřícenině hradu Rabí zase můžete obdivovat působivou středovkou architekturu, která dnes nese nádech zvláštní romantiky.

16.4.2017