Radnice v Českých Budějovicích

Radnice v Českých Budějovicích (Česká republika)

Českobudějovická radnice byla postavena na jihozápadním okraji náměstí, které znamená pro Jihočechy celý svět, mezi roky 1727 a 1730 – šlo vlastně o rekonstrukci v duchu baroka původní renesanční stavby z poloviny šestnáctého věku. Na svou dobu velmi moderní dílo, v němž jsou vystaveny třeba původní originály z neméně slavné Samsonovy kašny, má tři věže – na té prostřední jsou mohutné hodiny – a zdobené průčelí. Dodnes zde sídlí městský magistrát, u jednoho z vchodů se konají veselky a kulturní život se zde po celý rok nezastaví – koncerty, trhy nebo divadla na nádvoří jsou k mání pro kulturně založené i v zimních měsících.

Průvodce? Ale jistě, jak je libo…

Českobudějovickou radnici si můžete projít nejen o samotě nebo s doprovodem partnera, protože výlet si můžete zpříjemnit i komentovanou prohlídkou s průvodcem, stačí si jen rezervovat termín. Rekonstrukce z přelomu tisíciletí se rozhodně povedla, na nejvyšší z věží je umístěna zvonkohra, která už čtvrtstoletí vyhrává desítky různorodých hudebních motivů spjatých s jihočeským regionem, takže se určitě turistům jen tak neomrzí.

V nárožním pilíři radnice je zabudován železný pás, jeho míra je přesně jeden vídeňský loket, tedy jinak řečeno – 77 centimetrů – a dlouhou dobu měl praktické využití. Na trhu látek totiž pomohl určit přesné rozměry, aby ani obchodník, ale ani zákazník nebyli škodní. Na střeše radnice je terasa s pěknou vyhlídkou a poslední roky se zde dokonce drží včely. Zisk z úlů není samozřejmě nijak velký, ale pro delegaci ze zahraničí se díky ní nabízí opravdu stylový dárek. I když radnici jako takové pochopitelně jasně dominuje baroko, v přízemí jsou k vidění stále připomínky gotiky a renesance, které napovídají, jak stará byla původní stavba.

A jaká další zajímavá místa můžete navštívit v Českých Budějovicích? Radnice stojí na Náměstí Přemysla Otakara II. a zde je i legendární Samsonova kašna. V opačném rohu náměstí najdete Katedrálu sv. Mikuláše a Černou věž. Nedaleko náměstí je také známá pivnice Masné krámy.

30.8.2020

Booking.com