Katedrála svatého Mikuláše v Českých Budějovicích

Katedrála svatého Mikuláše v Českých Budějovicích (Česká republika)

Historie této stavby se píše již přes dlouhých sedm století, i když samotná Katedrála svatého Mikuláše je v dnešní podobě až od konce osmnáctého věku. Původní gotickou baziliku poničil požár což si vyžádalo rozsáhlou opravu a je samozřejmě nad slunce jasné, že v průběhu dalších generací došlo i k několika rekonstrukcím. Vedle kostela, pojmenovaného po svatém Mikulášovi, byl dlouhou dobu i městský hřbitov, jenž sloužil svému účelu až do závěru osmnáctého století, kdy jej radnice ruší. Byl nicméně určen hlavně pro bohatší měšťany Českých Budějovic a rozhodně nesloužil celému městu. A kde vlastně tuto jihočeskou perlu najdete? Jednoduše, je doslova jen pár metrů od proslulé Černé věže!

Mše se tady slouží opravdu každý den

V sedm a v osm ráno, ale také v pět odpoledne – nedělní den přinese ještě jednu akci v půl jedenácté. Mše se konají v katedrále zcela běžně každý den, po otevření provozu na jaře 2013 po poslední velké opravě, která trvala dva roky, stavba opravdu září novotou! Co všechno najdeme v interiéru? Například varhany – ty původní postavil v závěru patnáctého věku jistý Michael Khall, evropská špička svého oboru.

Bohužel, katedrálu zasáhl v létě 1641 velký požár a kromě jiného, radnice začala stávající varhany považovat za nedostačující, takže byly objednány barokní (1728) – dva manuály, pedál a 24 rejstříků. Interiér zdobí i barokní zlacená kazatelna, oltář svaté Anny a hlavní oltář, věnovaný svatému Mikuláši z Myry, biskupa ze čtvrtého století.

Slavných chvil se chrám dočkal v roce 1785, nová budějovická diecéze povýšila tento městský chrám na katedrální a nabyla významu pro celý jihočeský region. Na Náměstí Přemysla Otakara II. nezapomeňte ani na další renesanční a barokní domy, udělejte si přeci hezký výlet!

21.6.2020

Booking.com