Pražský hrad

Pražský hrad (Česká republika)

Vítaný cíl nejen tuzemských turistů. Sídlo hlavy státu, místo, kde se psala historie. Katedrála svatého Víta. Místo odpočinku našich korunovačních klenotů. Jízdárna, Španělský sál, Matyášova brána. Jednoduše – Pražský hrad má svá četná tajemství a jeho prohlídka může zabrat klidně celý den. V ceně prohlídky máte i fotografování se s hradní stráží, která je na podobné už jistě věci více než zvyklá.

Na Pražském hradě najdete kromě katedrály svatého Víta (kde mimochodem odpočívají někteří čeští králové) třeba i baziliku svatého Jiří. O církevní stavby tu rozhodně není nouze, prohlédnout si můžete v rámci obrovského komplexu třeba i Letohrádek královny Anny nebo Lobkovický palác. Nezapomeňte si projít Zlatou uličku nebo navštívit věž zvanou Daliborka, ke které se pojí známá česká pověst.

Pokud máte rádi rozsáhlé zahrady a pěknou porci zeleně, nenechte si ujít Jelení příkop a Palácové zahrady pod Pražským hradem. Uměleckým dílem první kategorie je také Zpívající fontána nebo Orlí kašna na třetím nádvoří. Na místě někdejšího slovanského hradiště vznikl hradní komplex o rozloze více než sedmi hektarů (tj. sedmdesáti tisíc metrů čtverečních). Ne nadarmo je ve statistikách návštěvnosti právě tato historická památka na prvním místě u nás…

Otevřeno je celoročně, v budovách Hradu se snoubí naprosto každý stavební sloh posledního tisíciletí. A i v tom je zajímavost tohoto místa! Něco podobného totiž jen tak někde nenajdete. Krása staletí, o kterou se starali třeba Matyáš z Arrasu, Petr Parléř nebo třeba Jože Plečnik. Nad Vltavou se tak tyčí památník české státnosti, který prostě musíte vidět!

A kam dál se vydat v rámci Prahy? Co třeba Karlův most, Národní divadlo nebo Pražský orloj, který každodenně uchvacuje turisty z celého světa?

13.12.2016