Černá věž v Českých Budějovicích

Černá věž v Českých Budějovicích (Česká republika)

Černá věž se v centru jihočeské metropole a jednoduše ji nepřehlédnete – nejen proto, že je z ní opravdu krásný výhled na široké okolí. Turisté si v ní podávají dveře i kvůli její výšce, stavba nesoucí v sobě odkaz dávné gotiky a renesance byla kdysi zvonicí, ale i hlásnou věží, ze které městem placený strážný ohlašoval požáry v širší městské zástavbě. A není divu, z výšky 72 metrů viděl vše opravdu jako na dlani, za noci mu neuniklo jediné světélko!

Více než dvě stovky schodů, to je cesta na ochoz

Dobrá fyzická kondice je vítaná, protože abyste se podívali na ochoz, který je 46 metrů vysoko, budete muset překročit hned 225 schodů! Stavba probíhala ve druhé polovině šestnáctého století, období, které bylo pro město skutečnou pýchou – hospodářský rozkvět byl patrný už na první pohled! Ve věži samotné je šestice zvonů, mezi nimi dominuje Bummerin, jehož hmotnost je přesně taková, jak ozřejmuje pojmenování – přes tři tuny! Na věž, která vám zabere tak zhruba hodinku, se podíváte za třicet korun českých, a kromě pondělků je zde otevřeno od dubna do října, tedy v hlavní turistické sezoně (během letních prázdnin se zavírací pondělky ovšem nedrží).

Černá věž byla v ještě nedávné minulosti několikrát rekonstruována, naposledy za poměrně vysokých nákladů v osmdesátých letech minulého století a dnes je po zásluze dominantou náměstí, kde se ještě můžeme pokochat takřka padesátkou různých renesančních i barokních staveb – mimo jiné i budovou radnice nebo Samsonovou kašnou a určitě bychom neměli zapomínat ani na katedrálu svatého Mikuláše. Na Černé věži je patrná italská taktovka, architekti na začátku sedmnáctého století přidali ještě elegantní hodiny. Při cestování po jihu Čech se na ně prostě musíte podívat…

15.5.2021

Booking.com