Hrad Buchlov

Hrad Buchlov (Česká republika)

Hrad Buchlov patří mezi nejznámější české a moravské architektonické památky. Nachází se nedaleko Uherského Hradiště a jeho počátky lze zařadit do první poloviny třináctého století.

Jedná se o klasický královský hrad a obrannou pevnost v jednom, hradiště tu podle všeho stávalo už od dob Velkomoravské říše. Původně románsko-gotický hrad prodělal i několik úprav, vévoda Jan Ždánský ze Zástřizel jej nechal v polovině 16. století přestavět do renesančního kabátu, který je poměrně slušivý a zdařilý. Mimochodem, mezi majitele hradu se mohli v jisté době počítat i slavní Žerotínové či Berchtoldi z Uherčic.

Na hradě Buchlov zaujme turisty například pětatřicet metrů vysoká věž, ze které je úžasná vyhlídka. Uvidíte totiž nejen nedaleké Buchlovice a Chřiby, ale třeba i Pálavu nebo dokonce Vídeň. Najdete tu i několikero sálů, kde je vystaveno gotické, renesanční, ale i barokní umění, například Brandlův obraz Mastičkář. Shlédnout ale můžete i tradiční „černou kuchyni“ nebo různé egyptologické sbírky, které zde zůstaly po jednom z posledních majitelů Bedřichu Všemíru Berchtoldovi, jenž v první polovině devatenáctého století procestoval skoro celý svět.

Rodinnou hrobku někdejších majitelů hradu najdete v kapli svaté Barbory, která je pak od samotného hradu vzdálena asi půl druhého kilometru. Dalším zajímavým turistickým artiklem je takzvaná Lípa neviny, která pomohla na smrt odsouzenému zbrojnoši Vlčkovi. I když byla přesazena kořeny vzhůru, rozkvetla – to mělo být údajné boží znamení o Vlčkově nevině, jehož se obviněný sám dovolával.

Na hradě Buchlov jako by se čas zastavil v polovině osmnáctého století – je to způsobeno tím, že se jeho tehdejší majitelé odstěhovali do zámku v Buchlovicích a žádné další přestavby tak už nebyly žádoucí. Pokud hledáte další zajímavá místa v okolí můžete se vypravit na zříceninu hradu Lukov nedaleko Zlína nebo obdivovat jedinečný zámek v Kroměříži.

23.4.2014

Booking.com