Hospitál Kuks

Hospitál Kuks (Česká republika)

Pokud vás cesta zavede do trutnovského okresu, neměli byste vynechat jednu z nejznámějších českých staveb. Někdejší lázně a hospitál, tedy místo, v němž dožívali vojenští vysloužilci, má totiž skvělou atmosféru. Když se řekne Kuks, snad každému z Čechů se něco vybaví. Je to podobný symbol, jako například Braniborská brána pro dnešní Německo. V současné době potom spravuje hospitál stát, ještě konkrétněji Národní památkový ústav. Svému původnímu účelu přitom sloužil prakticky až do samého závěru První republiky.

Osmnácté století a slavný italský architekt

Za špitálem Kuks stojí pověstná italská elegance, o stavbu se totiž staral Giovanni Battista Alliprandi, jenž se podílel i na zámcích Veltrusy a Liblice u Mělníka. A když už budeme v tomto regionu trávit dovolenou, nabízí se i návštěva krásného zámku Pardubice nebo také zámku Letohrad, jenž byl vystavěn na konci sedmnáctého století a dočkal se i několikeré přestavby. Když se vrátíme ke Kuksu, čekají tu dva základní prohlídkové okruhy a dvě doplňkové trasy, kde se dozvíme více o historii lékáren a o tom, jak se vyráběly v minulosti léky do domácích apoték.

V základním okruhu, jenž trvá asi hodinu (základní cena je 190 Kč), je každý návštěvník zevrubně informován o bohulibé činnosti hraběte Šporka a také o takzvaných milosrdných bratřích. Další okruh se věnuje kostelu Nejsvětější Trojice, v němž našli místo posledního odpočinku někteří z rodu Šporků. Teprve v roce 2015 bylo možné otevřít špitál Kuks znovu veřejnosti po dlouhé rekonstrukci, ale rozhodně to stálo za to! Vždyť v osmnáctém století tu kvetlo společenské centrum pro urozené i učené návštěvníky, vyrostl Braunův betlém a špitál pro chudinu a vojenské vysloužilce sloužil všem potřebným, jak jen mohl.

29.6.2022

Booking.com