Zámek Sychrov

Zámek Sychrov (Česká republika)

Přemýšlíte už, kam vyrazit na dovolenou koncem tohoto léta? Co tak zůstat doma a čas si zpestřit zajímavými výlety, po vlastech českých. Vypravte se o některém z nadcházejících víkendů na české hrady a zámky, které se co nevidět opět otevřou veřejnosti. Začít můžeme třeba na Sychrově v Libereckém kraji.

O Sychrově jste již určitě slyšeli – vždyť se tu natáčely pohádky jako Zlatovláska či nesmrtelná teta, které můžeme i desítky let po natočení každoročně vídat na televizních obrazovkách. To představuje ideální důvod, proč na zámek Sychrov zamířit i s našimi ratolestmi. Novogotický zámek je jistě zaujme nejen svou impozantností a překrásnou okolní přírodou, ale také přidruženými akcemi konanými během celé letní sezony. Velmi oblíbené jsou například zdejší sokolnické přehlídky, které ocení každý milovník zvířat.

Zámek Sychrov stojí na půl cesty mezi Turnovem a Jabloncem již od 16. století, kdy na místě původní královské tvrzi vyrostl nejprve panský kamenný dům a posléze byl přestavěn v barokní zámek. Jak už to u zámků bývá, mezi majiteli se po celá staletí střídaly významné šlechtické rody ze širokého okolí z celé Evropy, a tak Sychrov nějakou dobu drželi ve svém vlastnictví nejprve francouzští Lamottové, následně přešel do rukou Valdštějnů a nakonec jej v roce 1820 získali vlivní Rohanové, konkrétně kníže Karel Alain Gabriel Rohan. Rohanové vládli na Sychrově více než sto dvacet let a navždy s ním své jméno spojili. Po skončení druhé světové války potkal však zámek Sychrov podobný osud jako celou řadu dalších památek (například zámek Troja, zámek Dobříš, zámek Mělník nebo zámek Nelahozeves) – tedy konfiskace a znárodnění. Pokud hledáte inspiraci pro návštěvu dalšího zajímavého zámku v této lokalitě, tak zkuste zámek Humprecht.

16.8.2016