Zámek Blatná

Zámek Blatná (Česká republika)

Víte, kde leží zámek Blatná? Jestli ne, pak rozhodně čtěte dál. Stojí totiž za to to zjistit a prozkoumat tuto architektonickou a historickou památku blíže. Třeba tak, že se rovnou vypravíme na její prohlídku. Pokud je historie vaším koníčkem a zajímavá místa Čech si nenecháte ujít, pak je právě Blatná pro vás správnou volbou pro víkendový výlet.

Zámek Blatná nalezneme asi šedesát kilometrů severně od Českých Budějovic. Tvoří tak jednu z bohatého spektra jihočeských pamětihodností, mezi něž patří třeba zámky jako Kratochvíle, Bechyně, Březnice nebo třeba klášter ve Vyšším Brodě. Poznávat jižní Čechy tak doporučujeme formou několikadenní dovolené – je toho zkrátka tolik, že všechno nestihnete za jeden, ba ani za dva dny. A jestli byste při své cestě něco rozhodně neměli minout, pak je to právě zámek Blatná nacházející se ve stejnojmenné obci.

Unikátnost blatenského zámku spočívá nejen v jeho dlouhé historii (první zmínky o tvrzi v tomto místě se datují již do třináctého století), ale především v architektuře a rovněž v okolí, které jej obklopuje. Nenechte si ujíst prohlídku místního parku, který obývá velké stádo daňků.

V současnosti je zámek Blatná jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel v Česku. Stejně jako mnoho dalších hrad a zámků, i Blatná byla v minulosti majetkem významných šlechtických rodů a právě díky tomu si během historie udržovala svůj význam, byla postupně dostavovaná, rekonstruovaná a rozšiřovaná, až nakonec na konci osmnáctého století připadla do rukou rodu Hildprantových, kde zůstal vlastně dodnes (s přestávkou v době totality).

Po restitucích z devadesátých let připadl zámek zpět do rukou Hildprantů a dnes se o jeho probíhající rekonstrukci zasluhuje paní Kornelie Hildprantová a její dcery Josefína a Jana se svými syny.

28.5.2017