Zámek Hluboká

Zámek Hluboká (Česká republika)

To takřka nejkrásnější na jihu Čech! Architektonická památka, která svou pověstnou bílou barvou láká už zdálky. Zámek Hluboká nad Vltavou nabízí nádherný park a samozřejmě i několikero prohlídkových okruhů. Kromě jiného tu najdete i romantický klid, zoologickou zahradu pro děti nebo si můžete vyjet třeba na lodičkách. Novogotika z období vlády dynastie anglických Tudorovců, špetka renesance a baroka, výsledkem je impozantní stavba, která se vyjímá nejen na pohlednicích. Podobný typ architektury, který jako by Hluboké „z oka vypadl“, bychom našli u zámku Hrádek u Nechanic (poblíž Hradce Králové). Hluboká si prošla pohnutou historií, byla majetkem pánů z Hradce, ale třeba i rodu Schwarzenbergů, kteří se nejvíce zasloužili o jeho nynější podobu. Dnes se nachází, jen tak pro zajímavost, ve vlastnictví státu.

Hlubokou nad Vltavou najdete asi patnáct kilometrů severně od Českých Budějovic, zámkem jako takovým to samozřejmě nekončí. Procházka kolem rozlehlého rybníku Bezdrev, ZOO Ohrada, socha svatého Jana Nepomuckého, Židovský hřbitov, to je jen malá ochutnávka toho, co lze v regionu navštívit.

Více než sto místností a jedenáct věží, to vše si tu můžete v několika prohlídkových okruzích pěkně projít. Fanoušky podzimního cestování určitě potěší, že zámek je přístupný celoročně. Pro nepoučitelné romantiky je tu přímo dokonalá atmosféra vlastně kdykoliv. Vítěz nikdy nevypsané ankety o nejkrásnější český zámek je často hostitelem svatebních obřadů, což asi hovoří naprosto za vše.

A co dalšího v regionu ještě můžeme navštívit? Kromě Hluboké nad Vltavou se nabízí i zámek v Českém Krumlově, jenž se nachází mimo jiné na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a najdete tu v zámeckém parku i pověstné otáčivé hlediště.

27.12.2016