Hrad Rychmburk

Hrad Rychmburk (Česká republika)

Jižní cíp Pardubického kraje nabízí spoustu zajímavostí, které by vám neměly uniknout, pokud se tam chystáte na turistickou návštěvu. Jedním z takových míst je zachovalý středověký hrad Rychmburk, německy též psáno Reichenburg, který se nachází pouhých pět kilometrů od města Skuteč. Původní gotický hrad byl později přestavěn do renesančního slohu a v takové podobě ho známe i dnes.

Původní hrad byl podle všeho postaven někdy počátkem třináctého století. V průběhu let koloval mezi různými šlechtickými majiteli, mezi ty nejvýraznější patří Smil Flaška z Pardubic. V patnáctém století byl ale hrad dobyt při husitských válkách. Ještě později však propadlo králi, který si ho ale dlouho neponechal a velmi rychle ho zase pustil mezi své poddané šlechtice.

Pro objekt hradu je významná především první polovina šestnáctého století, kdy byl přestavěn do své renesanční podoby, kterou si drží dodnes. Stalo se tak za vlastnictví Viléma z Valdštejna. Po něm se hrad Rychmburk dostal do vlastnictví rodu Berků, kteří však na počátku osmnáctého století splynuli se šlechtickým rodem Kinských. Poslední etapa pak patří rodu Thurn Taxisů, významný rakouský šlechtický rod. Ten byl však za druhé světové války znám tím, že se nijak netajil souhlasem s nacistickým režimem.

Po konci druhé světové války tak byl hrad zkonfiskován a byl zde vybudován dům pro seniory. Podobný účel má i v dnešní době, kdy zde sídlí domov pro duševně nemocné pacienty. Na hradě Rychmburk tedy nenajdeme žádné zachovalé interiéry, ale nemusíte zoufat. Nedaleko se nachází i další kulturní památky, mezi které řadíme například hrad Svojanov či zámek Litomyšl, kde trávil spoustu svého času věhlasný skladatel Bedřich Smetana. doporučit můžeme ještě zámek Hrádek u Nechanic.

18.6.2017