Zámek a park ve Vlašimi

Zámek a park ve Vlašimi (Česká republika)

Zavítáte-li někdy do nádherné oblasti Podblanicka, určitě by vám neměl ujít ani Vlašimský zámek. Ten se nachází ve Vlašimi, v oblasti Českomoravské vrchoviny. Renesanční zámek sice dlouho neslouží svému původnímu účelu, ale přilehlý park je hlavním městským parkem a najdeme zde mnoho nádherných míst.

Vůbec první budovou svého druhu na tomto místě byl gotický hrad, prokazatelně založený již na začátku čtrnáctého století. O rozvoj původního hradu se staral především místní arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. Počátek sedmnáctého století pak přinesl přestavbu na renesanční zámek, což byla tehdy relativně běžná věc a postarali se o ní Vostrovci z Kralovic. Poté se zámek dostal do rodu knížat z Auerspergu, kteří vlastnili zámek až do roku 1945. Za jejich panování získal zámek svou definitivní podobu. Po roce 1945 byl zkonfiskován a převeden na stát, nyní se o jeho údržbu stará sama obec. Bylo zde zřízeno muzeum zaměřené na historii oblasti Podblanicka. Možné je také navštívit sklepení, kapli či zámeckou věž, která slouží zároveň jako rozhledna.

Rok 1992 byl pro zámek tragický, protože celé jižní křídlo vyhořelo při rozsáhlém požáru. Poté byl prakticky až do roku 2005 opravován a rekonstruován. Dnes v jižním křídle zámku Vlašim sídlí místní střední odborná škola a učiliště.

K zámku přiléhá také rozsáhlý park, který byl původně ryze anglický, ale postupem času se začal rozšiřovat o další a další prvky. Proto zde v dnešní době stále můžeme najít krásné dekorace, například čínský pavilon nebo trojici novogotických bran – vlašimskou, domašínskou a znosimskou, ve které dnes najdeme restaurační zařízení. Park je velmi zachovalý a patří k evropským unikátům. Projít si ho navíc můžete zcela zdarma, jeho součástí jsou nyní i naučné stezky. Pokud se budete pohybovat v tomto regionu, nenechte si ujít hrad Český Šternberk nebo zámek Konopiště.

5.11.2017