Zámek Vizovice

Zámek Vizovice (Česká republika)

Prázdniny pomalu vrcholí a kam ještě v létě vyrazíte? Co takhle tentokrát dát šanci i České republice a strávit alespoň pár dnů v některých z překrásných regionů, které samotné srdce Evropy svým obyvatelům i návštěvníkům z daleka předkládá?

Na Moravě to vždycky žilo, ať už se to týká živé přírody, lidových zvyků a tradic nebo městských aktivit. Připomínkou bohaté a velmi zajímavé historie nám mohou poskytnout například nejrůznější hrady a zámky, které se ve zdejším regionu nacházejí v poměrně hojném počtu. Tak například zřícenina hradu Lukov nebo hrad Hukvaldy o něco severněji, poblíž Frýdku-Místku. Na půl cesty mezi Vsetínem a Zlínem leží zámek Vizovice, který byste si při svých toulkách tímto krajem rozhodně neměli nechat ujít. Jedná se totiž o unikátní stavbu z poloviny 18. století, která neunikne pozornosti žádného příchozího do pětitisícových Vizovic. Architektonicky představuje zajímavou kombinaci nejrůznějších stylů: interiér se pyšní prvky baroka, rokoka, empíru i biedermayeru a jsou doplněny o sbírky dobových předmětů denní potřeby (nejen domácího, ale i cizokrajného původu), které dokreslují autentickou atmosféru celého místa.

Nejvýznamnějším cílem, který láká do Vizovic tisíce návštěvníků ročně, jsou určitě rozsáhlé kolekce obrazů z 16. – 19. století, které zdobí zdi tohoto zámku doplněné o soubor děl nizozemského malířství a pochopitelně i významných českých umělců. Nezapomeňte si při své návštěvě také prohlédnout zámeckou kapli, jež je dílem zámeckého architekta Ondřeje Schweigla. Jeho práci vám připomenou i sochy v celoročně přístupné zámecké zahradě. Pro úplnost ještě připomeňme, že celý zámek nechal vystavět královéhradecký biskup Heřman Hanibal z Blümegenu.

19.7.2016