Dřevěné městečko v Rožnově

Dřevěné městečko v Rožnově (Česká republika)

Podívat se, jak žili naši předkové, můžete na mnoha různých místech. V areálu skanzenu Rožnova pod Radhoštěm si však užijete s celou rodinou, zdejší Dřevěné městečko ukazuje život od počátku devatenáctého století – lidová řemesla, návštěva kostela, slavnosti, kterých bylo během venkovského roku požehnaně nebo víkendové kulturní akce. Areál brzy oslaví sto let fungování, prohlídka s průvodcem vlastně nezabere ani celou hodinu a rozhodně nebude nikoho nudit!

Po rekonstrukci započaté na přelomu tisíciletí dostalo Dřevěné městečko nový kabát, který stále věrně kopíruje život staročeského venkova. Do Skanzenu Rožnov se můžete vypravit celoročně, je však třeba počítat s tím, že v zimním období bude pravidelná zavíračka už ve čtyři, během letních prázdnin se tu můžete procházet až do šesti odpoledne. Pokud jde o rodinné vstupné, do všech tří areálů Valašského muzea v přírodě zaplatíte čtyři stovky, za samotné Dřevěné městečko a výstavy ve vstupní bráně (Sušák) pak jen 160 Kč. A to je symbolická cena, že?

Mezi nejnavštěvovanější objekty městečka a celého rožnovského skanzenu patří třeba budova radnice, která sem byla doslova a do písmene přenesena při rekonstrukci náměstí v Rožnově. Prohlédnout si ale můžete i kostel svaté Anny z Větřkovic, jenž věrně kopíruje svou dávnou vyhořelou předlohu a otevřen byl již během začátku čtyřicátých let minulého století. Nahlédněte i do komnat Billova měšťanského domu nebo si projděte Hostinec U Vašků. Samozřejmě to není jediné pohostinství v tomto městečku, protože jak známo, venkov žil hlavně v hospodě – je tu ještě někdejší Žingorova chalupa alias „Na Posledním groši“. Uvidíte i sýpku, palírnu pana Vlčka nebo ukázku lidových řemesel, takže se je rozhodně na co těšit! Kromě jiného tu jsou v okolí i Pustevny nebo socha dávného slovanského boha Radegasta.

28.12.2018