Zámek Trója
Trojský zámeček ve stejnojmenné pražské čtvrti je neprávem opomíjenou kulturní památkou České republiky a především její metropole. Turisté, kteří navštíví Prahu, totiž v první řadě míří k obligátním pamětihodnostem, jako je Pražský orloj, Staroměstské náměstí, Karlův most nebo Národní divadlo – a po celodenních túrách v centru města si každý dvakrát rozmyslí, zda se mu chce cestovat ještě do sedmé městské části.
V bezprostřední blízkosti zoologické zahrady tam přitom najde pozoruhodnou barokní stavbu z druhé poloviny sedmnáctého století, vymykající se standardním kýčovitým představám o podobných stavebních památkách. A co víc – právě díky své relativní odlehlosti se v trojském zámečku nesetkáte s tisícihlavými davy turistů. Návštěva Trojského zámku je jako stvořena pro odpočinkový den v rámci návštěvy Prahy, ale nenechat ujít by si ho koneckonců neměl ani žádný rodilý Pražan.
Stavba zámku započala v roce 1679 díky osobě mladého hraběte Václava Vojtěcha ze Šternberka, který zatoužil mít ve své rodné zemi podobné vily, jaké spatřil při své návštěvě Věčného města, tedy Říma. Inspiraci v Itálii kvůli tomu čerpal i architekt, francouzský odborník Jean Baptiste Mathey.
Na první pohled zaujme stavba na levém břehu Vltavy z dálky viditelnou typicky barokní fasádou, tedy řešenou pomocí kombinace červené a bílé barvy. K areálu letohrádku náleží rozsáhlé pozemky vybudované podobně jako celý zámeček v italském stylu, nachází se tu kašna s fontánou a vodotryskem, rozlehlá zahrada včetně zahradního bludiště z živého plotu, nebo kaplička svaté Kláry.
V zadní části pozemku potom nalezneme hospodářské budovy, například konírnu. Původně náležela k zámečku rovněž vinice, kterou dnes však oddělila probíhající silnice vedoucí k blízké zoologické a botanické zahradě. Pojďme ale dovnitř: parně nejpozoruhodnější na celém zámku jsou totiž nádherné fresky, kterými je interiér (respektive hlavní sál) bohatě vyzdoben. Zaujmou nás zcela jistě i profesionálně zdobená schodiště, která vedou do dvou křídel po obou stranách hlavního sálu (celý letohrádek má tvar písmene U).
13.2.2015
Nejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří