Nové Hrady

Nové Hrady (Česká republika)

Malé městečko u hranic, které zaujme svou zajímavou polohou a přírodou všude kolem, podobně jako třeba České Velenice. Nové Hrady mají asi dva a půl tisíce obyvatel, ale pozor – historie se tu píše už celá staletí. Totiž, kdysi zde stávalo malé slovanské hradiště a za zmínku jistě stojí i zdejší středověký hrad, patřící mocnému rodu Vítkovců. V minulosti zde sídlili i Buquoyové, kteří měli možnost udržovat zdejší oblast od bělohorské bitvy až do konce druhé světové války, kdy jejich majetek propadl státu.

Nové Hrady spadají pod českobudějovický okres, od jehož centra se nacházejí zhruba třicet kilometrů směrem na jihovýchod. Význačná pohraniční pevnost, ale také kostel a klášter, stejně jako spoustu přírodních zajímavostí. Turisté se tu tedy určitě nenudí, pojďme si proto pěkně rozebrat místní skvosty jeden po druhém.

Buquoyská rezidence tu stávala už za Rožmberků, hrobka tohoto šlechtického rodu se pak nese v novogotickém duchu a byla vystavěna s koncem devatenáctého věku. Místo svého posledního odpočinku zde našel třeba hrabě Ferdinand Longueval nebo sám zakladatel Karel Bonaventura. Novohradský zámek je trojkřídlý, najdete v něm mnoho odkazů na někdejší módu – empírový sloh, a dokonce je zde i zachovalé divadlo, do jehož ochozů se vejde více než dvě stě diváků. Nedaleko centra města najdeme i tvrz Cuknštejn, zachovalou středověkou stavbu, jež vyrostla pod taktovkou Viléma Pouzara z Michnic. Pro milovníky historie je tu i barokní lékárna, historická koželužna nebo kostel svatého Petra a Pavla.

Pokud jde o přírodní památky, nelze nevzpomenout Terčino údolí, státní přírodní rezervaci s rozlohou takřka 140 hektarů. Je zde mimochodem i několik zajímavých staveb (Václavovy lázně, Modrý dům a další). Navštivte ale i Přesličkový rybník nebo Červené blato. V širším okolí se milovníci historie vyřádí, protože památek je zde nepřeberně, např. zámek Hluboká nebo zámek Kratochvíle.

30.7.2017