Kostel svatého Mikuláše v Praze
Staroměstské náměstí není pouze o legendárním orloji na místní radnici. Stojí zde i jiná stavba, která stojí za zmínku – je jí kostel svatého Mikuláše, barokní stavba z počátku osmnáctého století s širokou a zajímavou historií.
Podle všech původních zmínek stával už od roku 1273 na místě gotický farní kostel s výraznou věží. Ten můžeme vidět ještě na vyobrazeních Prahy ze sedmnáctého století. Tento farní kostel se stal v období husitství centrem reformátorů. Po potlačení husitského hnutí se ale vše vrátilo do starých kolejí. Počátkem sedmnáctého století se sem nastěhovali mniši z řádu Benediktinů, kteří přistavěli i klášter. Později však původní farní kostel vyhořel a dnes už po něm najdeme jen velmi malé památky.
Od konce devatenáctého století až do začátku druhé světové války byl kostel vyhrazen pro pravoslavnou církev. A to nejen pro její ruské představitele, ale i české přívržence tohoto vyznání. Ačkoliv císařské katolické Rakousko nevidělo pravoslavné na svém území moc rádo, tento kostel jim věnovalo. Později ale pravoslavná kostel zbudovala své vlastní chrámy, a tak se ze Staroměstského kostela stalo spíše skladiště. Počátkem dvacátého století podlehl objekt přiléhajícího kláštera probíhající asanaci staré Prahy. Po vzniku republiky se v kostele usadila československá církev husitská a navázala tak na tradici, kterou měl kostel v dobách husitských válek. Ta v tomto kostele působí dodnes.
Díky období vzniku i díky tomu, že byl kostel ušetřen kulturního plenění, zde dodnes můžeme vidět nádherné barokní výzdoby ve velmi zachovalém stavu. Díky příhodné poloze v centru to z kostela navíc máte kousek na Karlův most či Staroměstské náměstí, kde se nachází slavný Pražský orloj.
1.12.2022
Nejnovější
- Zámek Vizovice: Poklad barokní architektury v srdci Zlínského kraje
- Hrad Helfštýn: Největší středověká pevnost Moravy
- Zámek Bučovice: Renesanční skvost v srdci Moravy
- Hrad Velhartice: Středověká perla šumavských vrchů
- Hrad Hukvaldy: Monumentální zřícenina v srdci Beskyd