Zámek Orlík

Zámek Orlík (Česká republika)

Místo pro skvělou letní dovolenou, prostě odpočinek, jak má být. Jihočeskou dominantou nejsou jen města jako Jindřichův Hradec či Tábor, ale také například zámek Orlík. Jeho historie je hodně dlouhá a pohnutá, stavba jako taková pamatuje už přes sedm staletí, alespoň podle dochovaných písemných záznamů. Někdejší pevnost, která sloužila ke kontrole obchodní cesty, byla na počátku čtrnáctého století přestavena na gotický hrad.

Ten byl v rukou českých panovníků až do roku 1357, tehdy se Karel Lucemburský rozhodl věnovat jej jednomu ze svých služebníků, konkrétně Dětrichovi z Pordic. Majitelů tu pak bylo ještě několik, například Kryštof ze Švamberka nebo Jan Oldřich z Eggenbergu, kdysi se zde ukázal také Jan Žižka z Trocnova.

Se začátkem osmnáctého století pak dostávají Orlík do správy Schwarzenbergové, o sto let později pak byl dokonce hlavním sídlem mocného šlechtického rodu. Zdejší anglický zámecký park čítal v jednu dobu až půl milionu stromů, v polovině devatenáctého věku pak proběhla novogotická přestavba, a to žel i kvůli mohutnému požáru. Zámecký park ukrývá také rodinnou hrobku Schwarzenbergů, kterou dodnes symbolicky střeží hájovna.

Orlík ještě krátce patřil do majetku státu, po roce 1948 byl znárodněn a orlická větev Schwarzenbergů odešla do rakouské emigrace. V roce 1992, v rámci restitucí, získal rod svůj někdejší majetek zpět. Dnes již není Orlík obydlen, je ale obrovským turistickým lákadlem a najdete tu několik zajímavých prohlídkových tras. Podívat se sem můžete mezi dubnem a říjnem, kdy je zámek otevřen pro veřejnost.

Možností, kam se podívat po jihočeském regionu, máte ale samozřejmě mnohem více. Nedaleko Českých Budějovic je zámek Hluboká, jižně od Orlíku (a proti proudu Vltavy) se pak nachází proslulý hrad Zvíkov.

27.11.2021

Booking.com