Velehrad
Obec pouze s tisícovkou obyvatel, nabízející však spoustu kulturního vyžití. Milovníci sakrální architektury a nádherné přírody si tu vždycky přijdou na své. Křesťanské poutní místo v srdci Moravy, přesně to je Velehrad, kam zavítal v roce 1990 dokonce i tehdejší papež Jan Pavel II. A kde že se Velehrad nachází? Pro představu, je to zhruba šest kilometrů severozápadním směrem od Uherského Hradiště.
Právě zde totiž údajně bylo jedno z center Velké Moravy, nicméně historické dokumenty to tak úplně nedokazují, jde spíše o lidovou zkazku. Osídlení tu však bylo už v dobách neolitických a současný Velehrad píše svou historii od začátku 13. století, tehdy zde totiž vyrostl první klášter řádu cisterciáků na Moravě. Tato stavba je dnes jednou z nejvýznamnějších tuzemských kulturních památek, barokní přestavba ve druhé polovině 18. věku za účasti mnoha tuzemských i zahraničních umělců je dnes a denně obdivována davy turistů. Najdete tu odkazy na románské období, ale i mnoho dalšího. Jezuité zde působí vlastně dodnes, i přes pauzu během druhé poloviny dvacátého století. A jako by se tu nezměnilo ani nic dalšího, protože řada obyvatel je zaměstnána v bývalém panském mlýně nebo pivovaru.
Česká republika, respektive její jihovýchodní část, však nabízí mnoho dalších zajímavostí. Dejme si k dobru třeba dva zámky – zámek Buchlovice, skutečný barokní skvost, nabízející prohlídku rozsáhlých kulturních sbírek, ale také arcibiskupský zámek Kroměříž, jenž se může pyšnit rozsáhlými zahradami. Barokní stavba nabízí jednu velkou zajímavost – Carský pokoj – v němž se sešli ruský car Alexandr III. a rakouský císař František Josef I. v roce 1885.
Zapomínat nesmíme ani na hrad Buchlov z první poloviny třináctého století či Skanzen Modrá, někdejší opevněné velkomoravské sídliště.
23.7.2017
Nejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří