Rozhledna Kleť

Rozhledna Kleť (Česká republika)

Panoramatické pohledy na rozlehlé okolí patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům vůbec. Mezi nejznámější místa, která nabízí takový výhled, patří i rozhledna Kleť, která se nachází na stejnojmenné hoře v Blanském lese. Jedná se o vůbec nejstarší kamennou rozhlednu, kterou se může Česká republika pochlubit.

Její stavbu prosadil knížecí rod Schwarzenbergů, konkrétně tedy kníže Josef Schwarzenberg. Po něm se také dlouho rozhledně přezdívalo Josefova věž. V roce 1825 nechal tento německý šlechtic vybudovat kamennou kruhovou rozhlednu v podobě věže. V prvních letech ale rozhodně nebyla přístupná veřejnosti – nádherný pohled na široké okolí si mohli vychutnat pouze osobní přátelé pana knížete.

Veřejnosti byla rozhledna Kleť zpřístupněna až v samém závěru devatenáctého století, kdy ještě doznívaly vlny romantismu. Výhled, který Kleť nabízí, je naprosto fenomenální. Rozhledna vyvyšuje vrchol 1083 metrů vysoké hory o dalších 18 metrů a bez problémů z ní za dobré viditelnosti uvidíte i vrcholky německo-rakouských Alp.

Rozvoj turismu dal za příčinu vzniku i mnohým vylepšením. V roce 1925, dávno po vyhlášení republiky a omezení práv šlechty, nechala kněžna Terezie Schwarzenberg vybudovat u rozhledny horskou chatu pro turisty, včetně nejvýše položených slunečních hodin v České republice. Chata je funkční dodnes a nabízí i příjemné ubytování. Samozřejmě že takový výstup dá zabrat – autem se nahoru rozhodně nedostanete. Musíte hezky po svých. Cesta je ale přehledně značená turistickými značkami.

Pokud milujete krásné výhledy, doporučujeme navštívit i nedalekou jihočeskou metropoli. Černá věž v Českých Budějovicích nabízí neméně kvalitní výhled na široké okolí. Jestli vás ale výšky nikterak nelákají, zkuste například nádherný zámek Český Krumlov nebo původní sídlo pánů z Rožmberka, hrad Rožmberk.

13.8.2017