Kolonáda v Mariánských Lázních

Kolonáda v Mariánských Lázních (Česká republika)

Ačkoliv karlovarskou kolonádu zná téměř každý, nejedná se o tu největší kolonádu, kterou Česká republika nabízí. Tou největší je kolonáda v Mariánských lázních, která se oficiálně jmenuje Kolonáda Maxima Gorkého. Největší je díky své délce 180 metrů.

Stavba byla realizována koncem devatenáctého století, v letech 1888 – 1889. Iniciovali jí vídeňští architekti Mikesch a Niedzilsky. Má mohutnou litinovou konstrukci, která byla odlita v blanské železárně. Právě to v období druhé světové války málem zapříčinilo ztrátu této vzácné památky, protože německá armáda měla nedostatek zdrojů. Tím pádem se uvažovalo o rozebrání konstrukce a roztavení litiny pro výrobu zbraní. V současné době už žádná podobná hrozba není reálná, nejen díky mírovému stavu, ale také díky tomu, že kolonáda je národní kulturní památkou ČR a o její stav je řádně pečováno.

A to je určitě dobře, protože kolonáda nabízí unikátní výzdobu, kterou nikde jinde nenajdete. Strop je tvořen dřevěnými kazetami a stěny jsou obložené bronzovými reliéfy. Strop je navíc vyzdoben freskami s nádhernými motivy, které vytvořil akademický malíř Vyleťal.

Ke svému oficiálnímu názvu, tedy kolonáda Maxima Gorkého, přišla stavba v roce 1951, kdy byla v pojmenována po sovětském spisovateli, který zde pobýval v letech 1923-1924.

Kolonáda tvoří hlavní lázeňské centrum. Nachází se těsně od Křížového pramene a Karolinina pramene. Přímo před kolonádou se nachází také proslulá Zpívající fontána.

Ať už se budete v Mariánských Lázních zdržovat kvůli léčebnému pobytu nebo sem zavítáte jen tak pro radost, určitě byste měli věnovat pozornost i širšímu okolí, které také nabízí zajímavé turistické vyžití. Jmenovat můžeme například hrad Loket nebo zámek Bečov v nedalekém Bečově nad Teplou.

1.10.2017