Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně (Česká republika)

Je tu už sedm století a jeho interiér patří k nejvyhledávanějším nejen na Moravě, ale v celém středoevropském prostoru. Špilberk byl kdysi pevností, dnes tu najdete muzeum a rozhlednu, protože podívat se na Brno z ptačí perspektivy určitě stojí za to! Trochu z gotiky a něco z baroka, místní říkají zásadně Špilas a jméno zakladatele určitě něco řekne i těm, kteří netrpí zrovna láskou k dějepisu – Přemysl Otakar II. by se asi divil, kam to tento hrad v pozdějších staletích vlastně dopracoval.

V tereziánských časech zde byla vojenská kasárna

Sídlo rakouské posádky, barokní pevnost, kasematy, které patří mezi nejoblíbenější atrakci. Špilberk má co nabídnout turistům ze všech koutů naší země. Právě v kasematech se dočkali spravedlivého (obvykle) trestu ti nejtěžší zločinci monarchie, včetně legendárního Babinského nebo francouzského revolucionáře Droueta. Pevnost se ubránila za třicetileté války i švédským vetřelcům, byla zde i barokní lékárna. A dnešní stav? Neustále se něco modernizuje a opravuje, ale to je jen dobře, protože pak bude Špilberk a s ním celé Brno ještě o to krásnější. Nakonec, v druhém největším z českých měst je ještě Stará radnice, kostel svatého Tomáše nebo Kapucínská krypta, z jisté české mince znáte i katedrálu svatých Petra a Pavla, nemusíme jistě ani dlouze představovat kostnici u svatého Jakuba…

V létě to na Špilberku opravdu žije, divadelní festival spjatý s Williamem Shakespearem, hudební festivaly nebo třeba Ignis Brunensis. To přitom byla v rámci hradu umístěna vojenská posádka ještě na konci padesátých let minulého století, teprve poté pomalu začal vzkvétat turistický ruch, který je dnes asi na maximu možného potenciálu. A co se vybaví právě vám, když se řekne Brno?

22.11.2021

Booking.com