Hrad Frýdštejn

Hrad Frýdštejn (Česká republika)

Otevřeno je standardně od května do října, jde o zříceninu pro české země klasickou tak, jako pro Holandsko větrné mlýny. Vstupné je vpravdě symbolické a rozhled z patnáct metrů vysoké věže patří k velmi silným zážitkům. Pískovcová skála umožní zadívat se daleko do údolí a vidět místo, kde vládli nejen Rohanové, ale i Smiřičtí ze Smiřic, Vartenberkové a další mocné rody.

Poprvé je zmíněn ve čtrnáctém století

A kdy byl vlastně postaven? Hrad Frýdštejn pravděpodobně spatřil světlo světa v závěru čtrnáctého století, poprvé se zmiňuje v pramenech v roce 1385. Přesnou dobu založení sice bohužel neznáme, ale dá se předpokládat, že právě v této době hrad dali stavět Bibrštejnové, rod, který byl pánem této oblasti od roku 1376.

Víte, že se právě zde točilo několik slavných filmů? Tajemství hradu v Karpatech s Milošem Kopeckým, to abychom udělali radost fanouškům science-fiction s řadou veselých prvků, ale také pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci Zdeňka Trošky. Objevuje se také v literatuře, když jej ve své románu O Krejčíkovic Anežce zmínila Karolina Světlá alias Johanna Nepomucena Rottová. K hradu Frýdštejn se můžete vydat autobusem nebo vlakem, cesta od obou zastávek rozhodně nebude dlouhá. Autobus slibuje kilometrovou procházku, vlak zase tříkilometrovou, nicméně příjemná stezka v přírodě jistě žádného turistu nezaskočí.

Hrad Frýdštejn je veřejnosti přístupný od konce devatenáctého století, když jej od Rohanských šlechticů odkoupil jeden z turnovských spolků. V současné době je hrad ve vlastnictví obce Frýdštejn, místa poblíž Jablonce, kde žije asi osm stovek stálých obyvatel. Pokud budete v regionu, nevynechejte ani libereckou radnici, rodný dům Ferdinanda Porscheho, ale třeba také zámek Sychrov! Tento kraj nabízí totiž mnoho krás…

30.1.2021

Booking.com